Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Hobbit pierwotnie na 900 stron? 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 24-02-2018 22:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

pinki444 napisał(a) (zobacz wpis):
Czy ktoś z forumowiczów czysto teoretycznie zastanawiał się nad rekonstrukcją Hobbita A.D. 1960? Jakie fragmenty uległyby największej korekcie?

Owszem zastanawiałem się. Moim zdaniem zmiany nie byłyby radykalne. Myślę, że były by to pewne wątki wzięte z "Wyprawy do Ereboru" i z dodatków do WP. Książka byłaby dłuższa, ale nie o tyle. Myślę że najwyżej o 100%.

Cytat:
Patrząc na pierwsze dwa rozdziały - znam jedynie z tłumaczenia M.L.a, zmiany mogłyby być znacząc w niektórych miejscach. Wydaje mi się że wizyta w Rivendell i spotkanie z goblinami w Górach Mglistych wymagałyby najwięcej zmian. Z drugiej strony, znowu na przykładzie początku, spodziewałbym się bardziej uzupełnień i zmiany tonu niż zmiany wydarzeń lub ich kolejności czy też zmiany nazw własnych (patrz imiona troli na których niefortunny dobór narzekał chyba także sam Tolkien, chyba w listach).
M.L. co w uwagach do trzeciego rozdziału pisał Tolkien?

Zasadniczo masz rację. Pewne kwestia byłyby uszczegółowione. To wiemy z adnotacji dotyczących Rivendell. Pojawiłyby się nazwy z WP. I więcej informacji o funkcji Rivendell we wschodnim Eriadorze. Tego typu uzupełnienia wskazują, ze podobne pojawiłyby się w przypadku Wielkiego Goblina i jego siedziby. W przypadku Beorna i Leśnych Ludzi, a potem w przypadku Thranduila i jego królestwa, a wreszcie Esgaroth i Dale. Czy byłaby wyprawa Białej Rady na Dol Guldur? Może, jako retrospekcja, raczej krótsza niż dłuższa.

Cytat:
Może szanowny M.L. dokonałby lekkiej rekonstrukcji i wydania fanowskiego Hobbita po tym jak zakończy pracę nad Silmarillionem.

Szanowny M.L. tego nie zrobi.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.