Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Tak to już jest, że o życiu szczęśliwym i radosnym nie ma wiele do powiedzenia, dopóki się nie skończy. Podobnie też cudowne i piękne dzieła same są swoimi pomnikami, dopóki istnieją i można je oglądać, a dopiero wtedy, gdy są zagrożone lub na zawsze zniszczone, zaczyna się je opiewać w pieśniach." O Doriath przed nastaniem Słońca i Księżyca, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Hobbit pierwotnie na 900 stron? 
Autor Wiadomość
LordRo
Mieszkaniec Shire


WpisWysłany: 20-02-2018 19:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy ktoś z forumowiczów czysto teoretycznie zastanawiał się nad rekonstrukcją Hobbita A.D. 1960? Jakie fragmenty uległyby największej korekcie?
Patrząc na pierwsze dwa rozdziały - znam jedynie z tłumaczenia M.L.a, zmiany mogłyby być znacząc w niektórych miejscach. Wydaje mi się że wizyta w Rivendell i spotkanie z goblinami w Górach Mglistych wymagałyby najwięcej zmian. Z drugiej strony, znowu na przykładzie początku, spodziewałbym się bardziej uzupełnień i zmiany tonu niż zmiany wydarzeń lub ich kolejności czy też zmiany nazw własnych (patrz imiona troli na których niefortunny dobór narzekał chyba także sam Tolkien, chyba w listach).
hmmmm... hmmmm...
Czy ja wiem, patrząc po tym fragmencie, który jest na tym forum, Tolkien po prostu chciał Hobbita uzgodnić z WP i nic po za tym. Nawet nazwa gobliny pozostała. Najpewniej dalszym tekscie zmiany byłby jedynie takie, że Król Elfów miałby imię Thranduil, kraina Bilba na zachodzie to byłoby Shire. Może byłoby wspomnienie o Białej Radzie, że brali w niej udział jeszcze dwaj czarodzieje i wybitni elfowie z Elrondem włącznie i jeszcze przekształcony byłby opis elfów w rozdziale "Muchy i Pająki". Ewentualnie jeszcze byłaby zmieniona droga powrotna gdzie wspomniano by o minięciu Bree.
Reszta zapewne zostałaby bez zmian.

Może szanowny M.L. dokonałby lekkiej rekonstrukcji i wydania fanowskiego Hobbita po tym jak zakończy pracę nad Silmarillionem.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.