Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Tak właśnie najczęściej bywa z czynami, które obracają koła świata: dokonują ich małe ręce, na małych spada ten obowiazek, gdy oczy wielkich zwrócone są w inna stronę." , Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Chronologia Ardy 
Autor Wiadomość
LordRo
Mieszkaniec Shire


WpisWysłany: 10-02-2018 18:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):

Fakt, nie do końca zrozumiałem przesłanie, ale z kolei ja nie widziałem nigdzie wzmianki ani konkretnego cytatu, ze Orcrist rozbłysł podczas ataku na Dale i potem bitwy u stóp Samotnej Góry, co by świadczyło o obecności orków jak sugerujesz. Jeśli masz takowy to chętnie się zapoznam i uzupełnimy wiedzę.
Innego cytatu nie mam, ale po tym fragmencie najlepszą interpretacją jest obecność orków, gdyż chodzi o każdego wroga jaki zaatakował później Erebor. Raczej pieśni o rozbłysku nie powstały zaraz po wydarzeniach z Hobbita tylko w późniejszym okresie (przynajmniej tak wynika z tego fragmentu). Oczywiście trudno jest określić czy Tolkien pamiętał o tym przy pisaniu WP, ale mając ten fragment taka interpretacja wydaję mi się mocno prawdopodobna.

Przy okazji w Drużynie Pierścienia, w ostatnim rozdziale Drugiej Księgi Władcy Pierścieni, w momencie gdy Frodo zakłada Pierścień i widzi nadchodzącą wojnę, orków wychodzących z Gór Mglistych, czy Jeźdźców na Wilkach Sarumana, widzi także kraj Beorningów, który stoi w płomieniu. Czy tu chodzi o to, że pierwszy atak na Leśne Królestwo zahaczał o tereny Beorningów czy też doszło do innych bitew, o których dodatki do WP nie wspominają? Czy też może to widzenie Froda było bardziej wizją tego co może się dokonać? Jak to należy interpretować?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.