Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"To surowa wiosna i niejedna nadzieja jej nie przetrzyma." Aragorn, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Parę pytań odnośnie Władcy Pierścieni 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


WpisWysłany: 09-02-2018 09:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Valfea napisał(a) (zobacz wpis):
Wiem, że pytanie to może być banalne, ale dlaczego Easterlingowie służyli Sauronowi? Co ich motywowało do walki z Wolnymi Ludami Śródziemia? Z góry zaznaczam, iż odpowiedzi typu "bo byli źli itp." moje niewinne serduszko nie akceptuje i mimo tego spróbuje usprawiedliwić jakoś ich czyny Język (No bo przecież człowiek to człowiek).

To w zasadzie jest pytanie na cały osobny temat. A trzeba by cofnąć się aż do początku Atanich oraz skażenia Ardy, gdy Morgoth próbował deprawować każdego, kogo mógł, a zaczął przecież dużo wcześniej od elfów, więc doświadczenie miał i przesledzić historycznie jak to wyglądało.
Podstawowym tekstem jest tu "Opowieść Adanel"
z HoME X oraz Athrabeth, czyli „O Śmierci i Dzieciach Eru oraz Skażeniu Ludzi” (z innym tytułem lub też podtytułem, "Athrabeth Finrod an Andreth" - Debata Finroda i Andreth ).

Cytat:
Ale wśród mego własnego ludu Wiedzący bez udziału ciemności przekazuje kolejnemu Wiedzącemu słowa o tym, że Ludzie nie są dziś tacy, jakimi byli u zarania. Zaś szczególnie wiele w tej materii powiedzieć mogą Wiedzący Ludu Maracha, którzy zachowali w pamięci imię Tego, którego wy zwiecie Eru, choć lud mój właściwie o Nim zapomniał. Zaś moja wiedza pochodzi od Adanel. Ci jasno twierdzą, że Ludzie krótkowiecznymi są nie ze swej natury, ale stali się tacy za sprawą zła Pana Ciemności, którego imienia się nie wypowiada.


Tak więc Melkor już na początku skaził wszystkich ludzi, natomiast wielu się go wyrzekło, ale byli tacy, którzy uznali go z Boga. Całość o tych wydarzeniach znajduje się w "opowieści Adanel"

W komentarzu Tolkiena do Athrabeth:
Cytat:
"Dokładniej mówiąc, Finrod powiedział, że Melkor nie „zmienił” ludzi, lecz „skusił” ich (by byli mu wierni) w pierwszych latach ich istnienia tak, że Eru odmienił ich „przeznaczenie”. Melkor mógł kusić pojedyncze umysły i wole, ale nie potrafił czynić tego dziedzicznie ani zmienić (wbrew woli i zamysłowi Eru) związek wszystkich ludzi z Ardą i Czasem. Lecz potęga Melkora nad rzeczami materialnymi była ogromna. Cała Arda (i zapewne wiele innych części Ea) została przez niego skażona. "


Potem w: 463 I Ery Easterlingowie zjawiają się w Beleriandzie i przysięgają fałszywą lojalność Maedhrosowi

Cytat:
"Podówczas, jak mówią, zjawili się po raz pierwszy w Beleriandzie Smagli Ludzie.
Niektórzy z nich byli już tajemnie na służbie u Morgotha i przyszli na jego wezwanie, lecz nie wszyscy; wieści o Beleriandzie, o ziemiach i wodach, wojnach i bogactwach tej krainy docierały daleko, a wędrowne stopy człowiecze zawsze w owych czasach skłonne były kierować się na zachód. Ludzie ci, niskiego wzrostu i krępej budowy, mieli ręce długie i silne, cerę śniadą lub bladą, a włosy i oczy ciemne. Dzielili się na wiele rodów, a część ich lgnęła bardziej do krasnoludów z gór niż do elfów.
Maedhros jednak, widząc, jak się przerzedziły szeregi Noldorów i Edainów, podczas gdy lochy Angbandu zdawały się kryć niezliczone i wciąż odnawiające się hordy, zawarł przymierze z nowo przybyłymi ludźmi i obdarzył przyjaźnią największych ich wodzów, Bora i Ulfanga. Ucieszyło to Morgotha, gdyż taki obrót sprawy zgodny był z jego planami.
Synowie Bora, Borlad, Borlach i Borthand, przystali do Maedhrosa i Maglora, lecz zawiedli nadzieje Morgotha, bo dochowali wierności Eldarom. Synowie Ulfanga Czarnego, Ulfast, Ulwarth i przeklęty Uldor, wprawdzie zawarli sojusz z Karanthirem i poprzysięgli mu wierność, lecz zdradzili go."


Jednocześnie w tych czasach Sauron już też "pracował" nad ludźmi np. taki mały dowód - w 460 roku I Ery - śmierć Barahira, Belegunda, Baragunda, i wszystkich z grupy wyjętych spod prawa oprócz Berena ( lokalizację grupy zdradza na przesłuchaniu u Saurona Gorlim)

Potem kolejne czyny Easterlingów i Morgotha:
488 I Ery - Tuor schwytany przez Easterlingów i przetrzymywany przez ich wodza Lorgana w Dor-lómin;

494 I Ery Morgoth skłania Easterlingów ku większej nienawiści wobec elfów i Edainów i wysyła orków by ich przymuszali do działań przeciw ludowi Hadora.

Z kolei w II Erze :
1695 Sauron najeżdża Eregion, by przejąć Pierścienie Władzy. Gil-galad wysyła armię po dowództwem Elronda do Eregionu.

W tym samym roku Easterlingowie za namową Saurona najeżdżają Rhovanion i tamtejszych Edainów sprzymierzonych z Krasnoludami z Khazad-dûm, które zostaje odcięte wówczas od Żelaznych Wzgórz.

Potem w ostatecznej batalii II Ery - Bitwie na Polach Dagorlad w 3434 roku Sauron zgromadził liczne zastępy orków oraz trolli, jak i ludzi – Czarnych Númenorejczyków, Haradrimów i Easterlingów.

W III Erze zaczęło się już w 490 roku, gdy Easterlingowie z Rhun najeżdżają na Gondor - wkraczają do Gondoru przez równinę Dagorlad.
Walki trawją do ok. 550 roku gdy król Gondoru Turambar zwycięża Easterlingów z Rhun; Królestwo Rhovanionu zostaje sojusznikiem Gondoru.

itd. historia walk z Easterlingami i Południowcami jest długa.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.