Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Chronologia Ardy 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


WpisWysłany: 07-02-2018 12:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

16 marca Frodo i Sam za dnia dalej wędrują wzdłuż Morgai. Nie mogą iść na wschód, w stronę Orodruiny, którą widzą w oddali, bo drogę zagradzają obozy wojskowe, ze szczytu Morgai obserwują mobilizację sił Mordoru. Kryją się przed dwoma orkami. Z ich rozmowy dowiadują się, że Gollum dalej podążą tropem Pierścienia. Po zmroku hobbici wędrują ciągle na północ.
Ostatnia Narada Wodzów – Kapitanów Zachodu: Gandalfa, Aragorna, Éomera, Imrahila i synów Elronda na pobojowisku. Postanawiają wyruszyć na Mordor za dwa dni, by odwrócić uwagę Saurona od własnego kraju i ułatwić misję Frodowi. Gimli i Legolas spędzają czas u Merry’ego i Pippina w Domach Uzdrowień.

Cytat:
„Na tym skończyła się narada dowódców. Postanowiono wyruszyć w dwa dni później, w sile siedmiu tysięcy, jeżeli uda się tyle żołnierzy zebrać...”
„Zastanawiali się, jakim sposobem Władca tego królestwa utrzymuje i żywi swych niewolników oraz swoje armie. Bo miał armie wszędzie; gdziekolwiek zwrócili oczy, wzdłuż łańcucha Morgai i dalej na południu, dostrzegali obozy wojskowe, niektóre pod namiotami, inne zabudowane porządnie jak miasteczka. Jeden z największych mieli tuż u swoich stóp. O milę niespełna oddalony od ściany gór, podobny był do ogromnego gniazda owadów, przecięty regularnymi monotonnymi ulicami, przy których ciągnęły się szeregi bud i długich, niskich, brzydkich domów. Na polach wokół niego panował ożywiony ruch i krzątały się jakieś postacie; szeroka droga biegła stąd na południo-wschód ku głównemu gościńcowi, prowadzącemu do Morgulu, i ciągnęły po niej spiesznie liczne kolumny czarnych, drobnych w oddali figurek.”


Morgaipasmo górskie w Mordorze, oddzielone wąskim pasem od Ephel Duath, oraz leżące równolegle do nich. Były również niższe – zwano je również Wewnętrznym Murem Mordoru - patrz mapka niżej

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.




17 marca Hobbici, po postoju za dnia, dalej wędrują nocą wzdłuż Morgai. Shagrat przynosi do Barad-dur płaszcz Froda, jego kolczugę i mieczyk, lecz mimo to zostaje stracony. Koniec Bitwy w Dale – połączone siły ludzi z Dale oraz krasnoludów z Lonely Mountain, po trzech dniach ciężkiej bitwy ulegają Easterlingami. Śmierć króla Branda i króla Dáina Żelaznej Stopy, ludzie i krasnoludowie wycofują się do Samotnej Góry za jej bramę - początek oblężenia Ereboru przez wroga.
Rohirrimowie, dowodzeni przez Elfhelma, rozbijają siły Mordoru, pozostałe w Anórien, które wcześniej blokowały gościniec.

WP Dodatek B napisał(a):
„Kiedy potężne armie oblegały Minas Tirith, inne wojska, złożone z sojuszników Saurona, od dawna już zagrażających królestwu króla Branda, przekroczyły rzekę Carnen i zepchnęły Branda z powrotem do Dale. Tam czekali z posiłkami Krasnoludowie z Ereboru i doszło do wielkiej bitwy u stóp Samotnej Góry. Trwała ona trzy dni; w końcu obaj królowie – Brand i Dáin Żelazna Stopa – polegli, a Easterlingowie zatryumfowali. Nie mogli jednak zdobyć bramy, a wielu krasnoludów i ludzi znalazło schronienie pod Ereborem i tam trwali oni przez cały czas oblężenia.
    Gdy nadeszła wieść o wielkich zwycięstwach na południu, panika ogarnęła północną armię Saurona. Oblężeni dokonali wypadu za bramę i rozbili zastępy nieprzyjaciela. Resztki Easterlingów uciekły na wschód i nigdy już nie napastowały Doliny Dale. Wtedy też Bard II, syn Barda, został królem Dale, a Thorin III Kamienny Hełm, syn Dáina, objął panowanie pod Samotną Górą. Wysłali oni swych posłów na koronację króla Elessara. Królestwa ich przetrwały długie wieki i zawsze żyły w przyjaźni z Gondorem. Należały do korony królów Gondoru i znajdowały się pod ich opieką „


Niżej Bitwy na Północy - 3 odparte ataki na Lórien, zwycięstwo Thranduila w Mirkwood oraz Bitwa pod Dale i Oblężenie Ereboru - by K. W. Fonstad

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.




18 marca Armie Gondoru i Rohanu wyruszają z Minas Tirith, rozbijają oddziały orków i ludzi służących Sauronowi i wypierają je z Anórien ( były to pozostałości części armii Saurona, którą wydzielił do zajęcia Cair Andros, a potem te siły blokowały postęp Rohirrimów na wschód, kiedy zdążali Wielkim Wschodnim Gościńcem na pomoc Gondorowi). Merry zostaje w Białym Mieście, podczas gdy Pippin z Legolasem, Gimlim i Beregondem, bierze udział w wyprawie. Armia dociera do Osgiliath i obozuje 5 mil za Anduiną. Dowództwo w Minas Tirith tymczasowo przejmuje Húrin of the Keys/Strażnik Kluczy. Frodo z Samem wędrują do świtu, potem odpoczywają. Sam znajduje źródło wody i zauważa Golluma. Po zmroku zbliżają się do przesmyku Isen - do Żelaznej Paszczy - Carach Angren i na drodze z twierdzy Durthang do Udûnu wpadają w ręce orków – włączeni jako dezerterzy do kolumny orków ostatkami sił biegną razem z nią.

Cytat:
„W dwa dni później ( od narady , czyli 16-tego – przypis mój) armia gotowa do wymarszu zebrała się na polach Pelennoru. Banda ludzi i orków służących Sauronowi posunęła się z Anorien ku grodowi, lecz zaatakowana i rozbita przez Rohirrimów pierzchła niemal bez walki w stronę Cair Andros.” „O pięć mil za Osgiliath rozbito obóz kończąc marsz dzienny. Jeźdźcy wszakże pocwałowali dalej, by przed wieczorem stanąć u Rozstaja Dróg.”


Wędrówka Frodo i Sama od Shire (do Wodospadów Rauros z Drużyną potem we dwoje) wg Lotrproject

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.




Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.



Wyżej w powiększeniu trasa wędrówki Frodo i Sama od Rauros do Mount Doom/Orodruiny wg Lotrproject

19 marca Armia Dowódców Zachodu dociera do Rozstaju Dróg. Oddział Strażników Ithilien zostaje tam, by strzec traktu. Straż przednia z Aragornem i Gandalfem wjeżdża do Doliny Morgul, burzy most wiodący do Minas Morgul i wycofuje się.
Frodo i Sam maszerują w kolumnie orków. Rankiem przy Carach Angren spotykają się różne kolumny żołnierzy Saurona, kierowane w stronę Czarnej Bramy, by odeprzeć atak Armii Zachodu. Korzystając z zamieszania hobbici uciekają. Kryją się i odpoczywają, po czym ruszają w dalszą drogę, wpierw bezdrożami a potem wzdłuż drogi do Barad-dûr.
W Domach Uzdrowień Éowina po raz pierwszy spotyka się z Faramirem. Następnie syn Denethora rozmawia z Merrym o losach księżniczki.

Niżej Płaskowyż Gorgoroth, Udûn, Carach Angren, Orodruina i Barad-dûr - mapka z glyphweb

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.




20 marca Armia Zachodu, poprzedzana przez zwiadowców maszeruje przez Północne Ithilien.
Frodo i Sam kontynuują marsz wzdłuż drogi orków na płaskowyżu Gorgoroth. Sam znajduje wodę i napełnia manierkę.
Faramir i Éowina przechadzają się po ogrodach Domów Uzdrowień. Spędzają tak wspólnie czas w każdy następny dzień.

Cytat:
„Dawno wyczerpaliby skromne zapasy, gdyby nie ośmielili się pójść drogą orków. Przy niej bowiem w dość znacznych odstępach były zbiorniki, przygotowane dla wojska na wypadek spiesznego marszu przez bezwodne pustkowia. W jednym z nich Sam zaczerpnął trochę wody, zatęchłej, zmąconej, ale bądź co bądź zdatnej do użycia w ostatniej potrzebie. Zdarzyło się to jednak przed dwoma dniami.”-( opisywane wieczorem – w Najstraszniejszy Wieczór , czyli 22.03).


Cytat:
„Następnego dnia, trzeciego od wyruszenia z Minas Tirith, armia rozpoczęła marsz gościńcem na północ. Tą drogą było od Rozstaja do Morannonu około stu mil, nikt też nie mógł przewidzieć, co ich czeka, zanim do celu dotrą....


21 marca Armia Zachodu zdąża na północ, Przednia Straż toczy zwycięską potyczkę z oddziałem orków i Easterlingów, od wieczora każdy krok Armii jest śledzony przez latające wysoko uskrzydlone Nazgûle, które tym samym są odciągnięte od przepatrywania Mordoru i płaskowyżu Gorgoroth po którym wędrują Frodo i Sam.

Cytat:
„Pod koniec drugiego dnia od wymarszu z Rozstaja Dróg (tj. od 19 marca – dopisek mój) po raz pierwszy nadarzyła się sposobność do starcia z Nieprzyjacielem. Silny oddział orków i ludzi z dalekich wschodnich krajów spróbował wciągnąć przednią straż w zasadzkę. Stało się to w tym samym miejscu, gdzie Faramir zaskoczył kiedyś wojska Haradu; droga tu wcinała się głęboko pomiędzy wysunięte ramiona górskiego łańcucha. Lecz zwiadowcy, doświadczeni żołnierze z Henneth Annûn prowadzeni przez Mablunga, w porę ostrzegli o niebezpieczeństwie, a zasadzka zmieniła się w pułapkę dla orków. Jeźdźcy bowiem ominęli to miejsce szerokim łukiem od zachodu i natarli z flanki na nieprzyjaciół kładąc większość trupem, a niedobitków przepędzając ku wschodowi i górom. Zwycięstwo to niezbyt jednak podniosło na duchu dowódców. - To był podstęp - rzekł Aragorn - który miał na celu, jak przypuszczam, omamienie nas rzekomą słabością przeciwnika, nie zaś poważne przeszkodzenie nam w marszu.”


Cytat:
„Od tego wieczora pojawiały się Nazgûle i śledziły wszystkie ruchy armii. Latały wciąż wysoko, niedostrzegalne dla oczu słabszych niż oczy elfa Legolasa, lecz ludzie poznawali ich obecność po gęstnieniu cieni i zamgleniu słońca, a chociaż Upiory Pierścienia nie zniżały się nad wojskiem i milczały, nie trwożąc ludzi krzykiem, siały strach, z którego trudno było się otrząsnąć.”


22 marca Najstraszniejszy wieczór Frodo i Sama. Frodo i Samwise podejmują decyzję zejścia z drogi w Mordorze na płaskowyżu Gorgoroth by kierować się wprost na południe w kierunku Góry Przeznaczenia.
Trzeci odparty atak na Lórien.
Dalszy ciąg marszu Armii Zachodu.


Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 10-02-2018 15:36, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.