Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Dlaczego krasnoludowie z Ered Luin uciekli na południe? 
Autor Wiadomość
LordRo
Mieszkaniec Shire


WpisWysłany: 28-01-2018 20:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L.
Cytat:
To już tłumaczy mapa. Ziemie na północ od Shire były w duże mierze opustoszałe. Południowa część Ered Luin była bliżej Shire, Bree i szlaku wiodącego na południe, który działał co najmniej do 2912 roku, kiedy ostatecznie wyludnił się Tharbad.
Niby tak , choć północna część była bliżej Wschodniego Gościńca, który dalej przechodził przez Shire i Bree. No i Thorin, który żył w północnej części jakoś sobie radził w handlu z Hobbitami, a stworzenie nowych koaplini od podstaw chyba nie jest łatwą rzeczą.

W sumie z punktu widzenia ekonomii krasnoludy mogły opuścić północ i przenieść się na południe w II Erze, gdyż z południa mieliby lepszą możliwość handlu z koloniami Numenoryjczyków (Lond Daer), a na handlu z nimi mogliby zarobić dużo więcej niż na handlu z garstką Noldorów. hmmmm...

Aragorn7
Cytat:
Konkluzja jest taka, ze takowej migracji chyba ( podkreślam Elfik ) nie było, natomiast jest pewne, że w południowej części krasnoludowie żyli co najmniej od końca II Ery,
Tylko, że skądś musieli przybyć.

W tym fragmencie w dodatku A nie jest opisane czy chodzi o II czy III Ere. Jedynie podane zdanie dotyczące czasu to "w czasach świetności Arnoru" tylko czy czas świetności Arnoru przypadał na okres II czy III Ery, bo różnie można to tłumaczyć.

Cytat:
a być może zachowali ciągłość osadnictwa od I Ery.
Byłoby chyba o tym w Silmarilionie. Chyba, że to Karen Fonstad ma rację i Belegost był daleko na południe i wylądował w Harlindonie, to wtedy by się zgadzało.

Pozostaje też kwestia krasnoludzkich pierścieni. Wiemy, że trzy w tym pierścień Thraina odzyskał Sauron, zaś cztery pozostałe zjadły smoki. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić smoków w Górach Błękitnych, więc pierścienie Ognistobrodych i Szerokobiodrych musiał odzyskać Sauron. Tylko kiedy? Jeżeli nie podczas wojen Angmaru to może w momencie gdy Sauron toczył walki w Eriadorze w II Erze?

W sumie to temat ten można połączyć z tematem Królestwa Krasnoludów w Śródziemiu.

Edycja

Przeglądając temat "HoME nie tylko dla orłów" natrafiłem na taką mapę:


Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Ta mapka pokazuję, że być może Karen Fonstad miała rację umieszczając Belegost na południu.
Nie wiem czy traktować to za kanon, ale taka wersja łatwiej tłumaczy obecność krasnoludów w Ered Luin. Ot Nogrod leżał na północy i po jakimś czasie całkowicie opustoszał (nie dziwi mnie to, gdyż na przyjaźń i handel z Eldarami nie mieli co liczyć), zaś Belegost leżał na południu przetrwał do końca III Ery.

Przy okazji Atlas Śródziemia także opisuje migracje krasnoludów z północy na południe.
Cytat:
Krasnoludzkie miasto Nogrod zawaliło się, gdy pękł łańcuch Gór Błękitnych. Ocalali krasnoludowie przenieśli się do mniejszych siedzib, zwłaszcza na południe, gdzie Belegost najwidoczniej przetrwało
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.