Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"W tej stronie, wysoko nad sterczącym szczytem górskim biała gwiazda wyjrzała właśnie spośród rozdartych chmur. Gdy ją tak ujrzał zagubiony w przeklętym wrogim kraju, wzruszyło go jej piękno, a nadzieja wstąpiła znów w jego serce. Jak chłodny, jasny promień olśniła go bowiem nagle myśl, że bądź co bądź Cień jest czymś małym i przemijającym; istnieje światło i piękno, którego nigdy nie dosięgnie." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia 
Autor Wiadomość
Sędziwojka
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 24-01-2018 19:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Kurczę, ten temat zmienia się powoli w mój monolog.

Zabrałam się za serial Borgia, żeby porównać go z The Borgias. Oba seriale powstały w tym samym czasie. Za The Borgias (produkcja kanadyjsko-węgiersko-irlandzka, Showtime, CTV) odpowiedzialny był Neil Jordan, a za Borgię Tom Fontana (produkcja francusko-niemiecko-czesko-włoska, Netflix, Canal+).

Na razie, po 1 odcinku Borgii, ciężko mi coś powiedzieć.
W tej chwili ten serial mniej mi się podoba niż The Borgias.
Już na samym początku rzuciła mi się w oczy znacznie gorsza czołówka.
Intro The Borgias jest zdecydowanie jednym z najlepszych, interesujących, zgrabnie zmontowanych i ogromnie miłych mojemu oku serialowych openingów. Traktuję go na równi z czołówką Rome, która nadal robi na mnie wrażenie i powoduje uśmiech na buzi.

Na pewno na plus Borgii trzeba zaliczyć mapkę Italii końca XV stulecia. Nieobeznany z historią Italii widz może zobaczyć, gdzie leżały poszczególne księstwa, które były wspominane przy okazji politycznych rozgrywek.
Tło historyczne jest tutaj niewątpliwie szersze. W Borgii pokazane są przepychanki kardynałów jeszcze za życia Innocentego VIII, natomiast The Borgias zaczyna się od śmierci Innocentego i rozgrywek o władzę podczas konklawe roku 1492.
W przeciwieństwie do The Borgias, w Borgii pojawia się wzmianka o Pedrze Luisie, najstarszym synu Rodriga, po którym Juan odziedziczył księstwo Gandii. Pokazane jest także uzyskanie biskupstwa Walencji przez Cesare'a, co jest jednak niedociągnięciem. Bowiem przed wyborem Rodriga na papieża Cesare był biskupem Pampeluny, zaś arcybiskupstwo w Walencji oraz szkarłat kardynalski otrzymał dopiero po wyborze ojca na papieża.

Ponadto niezbyt mi pasują aktorzy.
John Doman wizualnie bardziej przypomina historycznego Rodriga Borgię niż Jeremy Irons. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Gra nieźle, jednak nie ma charyzmy i intonacji Ironsa. Nie Nie
Dejan Cukic jako Giuliano della Rovere zupełnie mnie nie przekonuje, podczas gdy Colm Feore w tej roli kupił mnie od razu.
Mark Ryder jako Cesare wybitnie mnie drażni. Może nie gra źle, ale z wyglądu nijak się ma do groźnego przyszłego kondotiera. Można to tłumaczyć faktem, że ma w serialu dopiero 18 lat, ale to i tak wiele nie wyjaśnia. Nie ten typ urody - zbyt delikatny i chłopięcy.
A dotąd myślałam, że to Francois Arnaud w odsłonie bez brody ma chłopięcą urodę... Jestem rozwalony
Stanley Weber jako Juan jest jeszcze ok, chociaż w moich oczach David Oakes pozostanie jedynym prawdziwym Juanem (nawet jeśli nie do końca zgodnym z historycznym pierwowzorem). Język
Dobre chociaż jest to, że w Borgii nie ma wybielania Cesare'a kosztem Juana, obaj mają różne ciemne sprawki na sumieniu, a nawet to Juan wydaje się "tym lepszym" bratem.
Isolda Dychauk denerwuje niemożebnie w roli Lukrecji, podobnie Marta Gastini jako Giulia Farnese. Ta ostatnia zdecydowanie nie ma klasy Lotte Verbeek.
I niestety, nic nie poradzę na to, że ilekroć patrzę na Johna Bradley-Westa w roli Giovanniego Medici (przyszłego papieża Leona X), widzę w nim Samwella Tarly. Jestem rozwalony
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora