Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia 
Autor Wiadomość
Sędziwojka
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 15-01-2018 22:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Obejrzałam 3 sezon Borgiów.
Niestety, oceniam go gorzej niż poprzednie 2 sezony.
Odcinki 1 i 2 jeszcze trzymały formę - zwłaszcza knowania kardynałów zapowiadały powrót do klimatu z początkowych odcinków 1 sezonu. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
I znów pojawił się della Rovere w pełnej kardynalskiej krasie. Złośliwy uśmiech
Ascanio Sforza miał kilka świetnych momentów. Polubiłam go, spryciula, zawsze spadnie niczym kot na cztery łapy. I świetny trik ze spoiler:sztyletem ukrytym w krucyfiksie.
Na plus również nowy król Neapolu spoiler:Frederigo. Brawurowo przechytrzył Lukrecję. Tak czułam, że to anielskie usposobienie to pułapka. Język
spoiler:Wątek miłosny Lukrecji i Cezara nawet mnie pozytywnie zaskoczył - twórcy nader zgrabnie go pokazali. Spodobało mi się, że na zasadzie przekory to spoiler:Lukrecja była stroną dominującą, a Cezar, zazwyczaj taki groźny macho, tutaj wyraźnie czuł się onieśmielony. Z przymrużeniem oka
Dalej było już gorzej.
Po pierwsze - spoiler:Rufio. Bardzo denerwujący typ.
Po drugie - wątek Micheletta spoiler:i tego jego kochasia. Płaczący Micheletto z tego sezonu jest kompletnie niekompatybilny ze swoją dotychczasową twardą postawą.
Po trzecie - nie ukrywam, że po śmierci Juana seria straciła dla mnie sporo uroku. Z przymrużeniem oka
Po czwarte - nie wyjaśniono, o co chodzi z Neapolem. Dotąd był król Ferdynand I (Ferrante), potem jego syn Alfons, a potem nagle pojawia się Alfons z Aragonii (mąż Lukrecjii) jako krewny nowego króla Neapolu Ferdynanda II. Twórcy nie raczyli wyjaśnić, jak to się stało, ze po okresie dominacji francuskiej na tronie zasiadł Ferdynand II i jaka była jego relacja pokrewieństwa z poprzednikami na tronie.
W dodatku, to już zarzut wobec wszystkich sezonów, twórcy poknocili wiek obu monarchów. Historycznie starszy o 20 lat od swojego brata Alfons (syn Ferrante) jest tutaj młodym chłopaczkiem, podczas gdy jego brat Ferdynand II jest już dojrzałym mężczyzną.
Podoba mi się natomiast kreacja Neapolu jako zdradliwego miasta i władztwa, mrocznego i pełnego nieprzyjemnych niespodzianek, co kontrastuje ze słonecznymi skojarzeniami na temat Włoch.
Zgadzam się z powyższym - Neapol mnie bardzo zawiódł jako miasto - po 1 dniu pobytu tamże miałam serdecznie dość. Według mnie nie jest prawdą poweidzenie: vedi Napoli e poi muori. Język
Jeśli już zwiedzać te okolice, to dla Pompejów i znakomitego Muzeum Archeologicznego w Neapolu, którego zbiory nie ustępują wspaniałością Watykanowi i Luwrowi. Love
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora