Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Świat rzeczywisty pełen jest zasadzek i wiele w nim ciemnych plam ; ale nie brak też jasnych. A chociaż we wszystkich krajach miłość się dzisiej łączy ze smutkiem, kto wie, czy się przez to nie pogłębia jeszcze." Haldir, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Przemiana Gandalfa 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów

WpisWysłany: 29-12-2017 19:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie, wolna wola.
Czy jej istnienie i wykorzystanie jest zależne od tego czy są jakieś zewnętrzne naciski lub ich nie ma? Jeśli tak by było, to by nie była wolna wola, tylko czasem dawana wolna wola. Moim zdaniem istota free will, polega właśnie na tym, ze w każdej, nawet bardzo trudnej sytuacji, w strachu, stresie, pod naciskiem, gdy buzuje adrenalina, endorfiny czy inne hormony zawsze mamy wybór. Nie zawsze dobrze wybieramy, ale to już od nas zależy. I tak ja ten moment interpretuję - Frodo sam dokonał wyboru, ta chwila otrzeźwienia to jest zgodne z Osanwe-kenta - zamknięcie się na wpływ zewnętrzny, ale wcale nie oznacza zdjęcia nacisku. Chyba, że w tekście źródłowym jest o zdjęciu tego nacisku, ja nie jestem w stanie dobrze i wiernie tego przetłumaczyć - ufam tu Skibniewskiej.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość