Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Nie kraina Manwego sprawia, ze jej mieszkańcy są nieśmiertelni, lecz nieśmiertelność tych, co tam mieszkają, uświęciła krainę. Wy byście tam prędzej zwiędli i znużyli się życiem jak ćmy w za silnym i jednostajnym świetle." Posłowie Valarów do Numenorejczyków, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Przemiana Gandalfa 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 29-12-2017 18:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Kluczem do tej sceny, jest ten fragment.
Cytat:
For a moment, perfectly balanced between their piercing points, he writhed, tormented. Suddenly he was aware of himself again. Frodo, neither the Voice nor the Eye: free to choose, and with one remaining instantin which to do so.

Cytat:
Przez chwilę wił się w męce, przeszyty dwoma ostrzami równej mocy. Nagle otrzeźwiał. Nie ten głos i nie Oko, lecz on sam, Frodo, ma wolny wybór i rozporządza jedną, ostatnią chwilą, by wyboru dokonać.

Frodo stoi rozdarty między dwiema potęgami, które w nim i o niego walczą. Między Sauronem i Gandalfem. I nagle zostaje uwolniony od tego nacisku, przychodzi zrozumienie, że to on ma wolny wybór, on decyduje. Nie Sauron, nie Gandalf, ale on - Frodo.
Skąd, albo od kogo przychodzi to zrozumienie? Od kogo pochodzi wolna wola i kto stoi na jej straży tak, że nawet najpotężniejszy Ainur, nie może, jak stwierdza Ósanwe-kenta, przełamać bariery niechęci, czyli odebrać wolnej woli?

Cytat:
To wyżej to tylko część danych i opisu jaki mamy z tej chwili, druga część to to co mówi sam Gandalf Biały później w Fangornie:

Cytat:
Pierścień znalazł się poza zasięgiem mojej pomocy, nikt też spośród drużyny, która ruszyła wspólnie z Rivendell, nie może go już ochronić. Omal nie został ujawniony oczom Nieprzyjaciela, ocalał jednak. Trochę się do tego przyczyniłem, bo znajdowałem się podówczas na wysokiej górze i zmagałem się z Czarną Wieżą. Cień odstąpił. Ale czułem się po tej walce straszliwie zmęczony. Długo wędrowałem osaczony przez czarne myśli
.


Ale Gandalf nie jest wszechwiedzącym, obiektywnym narratorem. Jest POV. Prezentuje swój punkt widzenia. Mówi to co wie, a nie ta co jest. Nie siedział w głowie Froda, w sensie nie wiedział, co się w niej stało. Wierzy, że to jego ingerencja przekonała Froda, ale z opisu wynika, że to nie tak. Ingerencja wywołała wewnętrzną walkę, doprowadziła do konfliktu, ale nie wyzwoliła Froda z zewnętrznej presji.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.