Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Każdy czarodziej powinien mieć hobbita albo kilku hobbitów stale u boku; już oni by go nauczyli wyrażać się ściśle i nie bujać w obłokach." Gandalf do Merry'ego, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Przemiana Gandalfa 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 29-12-2017 18:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Kluczem do tej sceny, jest ten fragment.
Cytat:
For a moment, perfectly balanced between their piercing points, he writhed, tormented. Suddenly he was aware of himself again. Frodo, neither the Voice nor the Eye: free to choose, and with one remaining instantin which to do so.

Cytat:
Przez chwilę wił się w męce, przeszyty dwoma ostrzami równej mocy. Nagle otrzeźwiał. Nie ten głos i nie Oko, lecz on sam, Frodo, ma wolny wybór i rozporządza jedną, ostatnią chwilą, by wyboru dokonać.

Frodo stoi rozdarty między dwiema potęgami, które w nim i o niego walczą. Między Sauronem i Gandalfem. I nagle zostaje uwolniony od tego nacisku, przychodzi zrozumienie, że to on ma wolny wybór, on decyduje. Nie Sauron, nie Gandalf, ale on - Frodo.
Skąd, albo od kogo przychodzi to zrozumienie? Od kogo pochodzi wolna wola i kto stoi na jej straży tak, że nawet najpotężniejszy Ainur, nie może, jak stwierdza Ósanwe-kenta, przełamać bariery niechęci, czyli odebrać wolnej woli?

Cytat:
To wyżej to tylko część danych i opisu jaki mamy z tej chwili, druga część to to co mówi sam Gandalf Biały później w Fangornie:

Cytat:
Pierścień znalazł się poza zasięgiem mojej pomocy, nikt też spośród drużyny, która ruszyła wspólnie z Rivendell, nie może go już ochronić. Omal nie został ujawniony oczom Nieprzyjaciela, ocalał jednak. Trochę się do tego przyczyniłem, bo znajdowałem się podówczas na wysokiej górze i zmagałem się z Czarną Wieżą. Cień odstąpił. Ale czułem się po tej walce straszliwie zmęczony. Długo wędrowałem osaczony przez czarne myśli
.

Ale Gandalf nie jest wszechwiedzącym, obiektywnym narratorem. Jest POV. Prezentuje swój punkt widzenia. Mówi to co wie, a nie ta co jest. Nie siedział w głowie Froda, w sensie nie wiedział, co się w niej stało. Wierzy, że to jego ingerencja przekonała Froda, ale z opisu wynika, że to nie tak. Ingerencja wywołała wewnętrzną walkę, doprowadziła do konfliktu, ale nie wyzwoliła Froda z zewnętrznej presji.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora