Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Belegost i Nogrod: nie takie znowu jednakowe? 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 05-12-2017 21:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Túrin Dagnir napisał(a) (zobacz wpis):
Owszem, nie raz mi mignęło hasło "Dwarves from Belegost and Nogrod attack Doriath" (czy jakoś tak), ale czy ten tekst z NO (O Galadrieli i Celebornie, zdaje się, że jeden z późniejszych):

Cytat:
Celeborn had no liking for Dwarves of any race (as he showed to Gimli in Lothlórien), and never forgave them for their part in the destruction of Doriath; but it was only the host of Nogrod that took part in that assault, and it was destroyed in the battle of Sam Athrad {The Silmarillion pp. 233-5]. The Dwarves of Belegost were filled with dismay at the calamity and fear for its outcome, and this hastened their departure eastwards to Khazad-dûm.


nie wskazuje na to, że stanęło na tym, by to wyłącznie mieszkańcy Nogrodu zaatakowali Doriath? Być może to skłoniło Christophera do opisania tego w ten sposób w Silmarillionie, choć nie znalazłem nigdzie w "źródłach właściwych" informacji o tym, by mieszkańcy Belegostu jakoś czynnie próbowali zapobiec katastrofie i mitygowali swych pobratymców.


Zgoda, ale tutaj dwie kwestie. Druga, mniej ważna, to data powstanie O Galadrieli i Celebornie. To gdzieś pomiędzy pierwszym i drugim, poprawionym, wydaniem WP. Czyli między 1954 i 1965. Czyli nie jest to koniecznie najpóźniejsza wersja.
Pierwsza ważniejsza, biorąc pod uwagę, że w tekście Christopher zamieszcza odnośnik do Silma, to nie wiemy, czy ten fregm,ent nie został przez niego zmodyfikowany, tak by pasował do jego wizji Silmarillionu. Ta poszlaka jest o tyle istotna, że akurat w NO mamy inne, potwierdzone, tego rodzaju manipulacje, tak, jak w przypadku listu Gil-galada do Tar-Meneldura. Więc bez potwierdzenia w tekstach źródłowych, nie możemy być pewni, jak było w tym przypadku.

To nie zmienia jednak całościowej wymowy Twojej tezy. Zgadzam się, że zasadniczo Tolkien rozróżniał krasnoludow z Nogrodu i Belegistu i ci drudzy zasadniczo byli lepsi.

Cytat:
Rozumiem, że w Waszym Silmarillionie w ataku wzięły krasnoludy z obu miast? Przepraszam, mój egzemplarz został w Suwałkach Uśmiech.

Owszem. Uśmiech
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.