Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie wiemy, co nam przyszłość objawi, ale powinniśmy wstąpić na ścieżkę, której wybór jest nieuchronny." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Belegost i Nogrod: nie takie znowu jednakowe? 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 04-12-2017 12:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Túrin Dagnir napisał(a) (zobacz wpis):
Krasnoludy z Nogrodu i Belegostu wspomagały Noldorów w wojnach z Morgothem. Krasnoludy z Nogrodu i Belegostu handlowały z Doriathem. Krasnoludy z Nogrodu i Belegostu na początku Drugiej Ery udały się do Khazad-dum. Wszyscy przywykliśmy do tego, by nazwy tych dwóch miast wymawiać niemal zawsze jednym tchem, ale przecież niejedno ich różni, gdy już przyjrzymy się szczegółom.

Zgoda różni ich trochę.

Cytat:
Przeprowadziłem gruntowny research (przeleciałem Silmarillion, NO i War of the Jewels metodą ctrl+F) i wynotowałem następujące różnice:

Chwała Ci za to. Dawno takiego czegoś nie robiłem, ale zamierza troszke namieszać. Język

Cytat:
Krasnoludy z Belegostu:
- Odmówili pomocy Nogrodowi w czasie awantury o naszyjnik (Nauglamir), odradzali im też wojnę

To nie jest do końca jasne. Znany nam Silm jest w tym miejscu przede wszystkim rekonstrukcją Christophera Tolkiena. Teksty oryginalne,. to opisujące nic takiego nie sugerują. Przeciwnie, wskazują, że brali oni udział w wyprawie na Doriath, ale już po niej doszło do konfliktu między krasnoludami z Nogrodu i Belegostu, co ułatwiło potem zadanie Berenowi. Co więcej jest to w zgodzie z tym, iż klątwa Mima w końcu wróciła do Krasnoludów i uderzyła w nich. Koło się zamknęło.

Cytat:
To tyle jeśli chodzi o różnice fabularne. Ale jeśli chodzi o rozwój Legendarium, jest jeszcze jedna ciekawa sprawa.

Cytat:
In the old Tale of the Nauglafring the Indrafangs or Longbeards were the Dwarves of Belegost, while Dwarves of Nogrod were the Nauglath (see II.247).

Cytat:
Thus, circuitously, the Longbeards finally entered The Lord of the
Rings, as the Dwarves of Khazad-dum; but the texts of The
Silmarillion and the Annals were never changed, and the Longbeards
remained the Dwarves of Belegost.

Dawniej krasnoludy Długobrode, najmędrsze z krasnoludów, najważniejsze i tak dalej, to były właśnie krasnoludy z Belegostu (przynajmniej tak było najczęściej - tu także T. się wahał). A z Nogrodu były te wredne zdechlaki, które złupiły Doriath na spółkę z orkami (z Księgi Zaginionych Opowieści).

No tak, ale potem zamiast dwóch mamy siedem rodów krasnoludów i Długobrodzi mieszkają w Khazad-dum a nie w Belegoście.

Cytat:
Wydaje mi się, że coś jest na rzeczy w tezie, że Tolkien uważał krasnoludy z Belegostu za ciut bardziej poczciwe. Tamtejsze krasnoludy były bardziej otwarte, pomagały Thingolowi w budowie jego siedziby, ich kunszt był bardziej zorientowany na defensywę (kolczuga vs oręż, wiem, ciut mały argument), wsławili się w Bitwie Nieprzeliczonych Łez. Smoczy hełm, mitygowanie wojowniczych krasnoludów z Nogrodu. Prekursorzy Długobrodych. Miały lepszy kontakt z Caranthirem.

Tymczasem krasnoludy z Nogrodu, cóż. O Doriacie nie trzeba przypominać. Wydają się bardziej skryte i nieufne. Chciwe. Kumplują się z Eolem, który także nie był zbyt towarzyski. No i umówmy się, że Eol nie jest typem, którego przyjaźń mówi wiele dobrego o tym, kto jest tą przyjaźnią obdarzony (ok, jest raczej niejednoznacznym bohaterem, można go bronić, ale jak na Tolkiena jest dość nieprzyjemnym elfem).

Zasadniczo z takim obrazem bym się zgodził, choć w późnym legendarium jest on bardziej zniuansowany.

Cytat:
Tacy sami, A Dolmed między nami

wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora