Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R Tolkien, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Stan wiedzy na temat świata Tolkiena 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


WpisWysłany: 02-12-2017 20:58    Temat wpisu: Re: Stan wiedzy na temat świata Tolkiena Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Wydawałoby się, że w ciągu ostatnich 16 lat wyraźnie wzrósł, ale śmiem wątpić.

Chyba nie ma co wątpić - poziom wiedzy wzrósł ( bo generalnie jako społeczność wiemy znacznie więcej), ale niekoniecznie się to przekłada na poziom wiedzy u przeciętnego człowieka, czytelnika, czy nawet "fana" Tolkiena zwłaszcza tego młodego nastawionego na multimedia.
I tu jest moim zdaniem problem - bo pogłębia się rozdźwięk między dostępną wiedzą ( już bardzo szczegółową) a poziomem wiedzy czy nawet "zapoznania się" z podstawowymi dziełami u przeciętnego Kowalskiego, który wiedzę o Tolkienie czerpie najczęściej nie z książek a z filmów, gier itd.
I to jest syndrom nie tylko Tolkiena, ale w ogóle obecnego "internetowego" modelu życia, masy zalewającej nas zewsząd informacji.
My już powoli nie jesteśmy w stanie przetrawić nawet malej części tej informacji i odfiltrowywać rzeczy ważnych od nieistotnych.

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Wbrew pozorom przydałyby się dyskusje na dawno zarzucone tematy, bo chociaż teoretycznie już wszystko zostało powiedziane, to niewiele z tego wynika. To zresztą dla mnie dowód, ze fora są potrzebne chociażby jako repozytoria wiedzy.


Czasem sam lubię odgrzebać staroć i jest myślę wiele tematów, gdzie nie wszystko zostało powiedziane, ba po kilku/kilkunastu latach nowa wiedza może nawet nieco zmienić postrzeganie wielu spraw.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.