Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Bądźcie odważni, lecz i ostrożni! Zachowajcie wesele w sercu i jedźcie na spotkanie swego losu." Tom Bombadil (żegnając się z hobbitami), Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Prawo własności silmarilli. 

To czyje w końcu były te silmarille?
Feanora
63%
 63%  [ 7 ]
Yavanny
0%
 0%  [ 0 ]
Wspólne (jakoś się podzielą ._.)
0%
 0%  [ 0 ]
Melkora (jak zawinął, to niech ma)
0%
 0%  [ 0 ]
Meh, i tak wszystko należy do Eru
36%
 36%  [ 4 ]
Oddano głosów : 11

Autor Wiadomość
Saundarya
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 01-12-2017 23:50    Temat wpisu: Prawo własności silmarilli. Odpowiedz z cytatem

Na różnych forach - w tym również i na naszym - spotkałam się często ze stwierdzeniem, że Feanor zły i niedobry elf był, bo (m.in.) nie oddał Yavannie JEJ silmarilli do ożywienia drzew.
Ten punkt widzenia forumowicze zwykle motywują faktem, że światło drzew należy do Yavanny, która je stworzyła, a więc i silmarille, które to światło zawierają, powinny należeć do niej.
Czy jednak to, że jeden z ,,surowców", z którego powstały cudowne kamienie, należał do Valarki, powinien przesądzać o ich przynależności?

Czy jeżeli kupię glinę i ulepię z niej garnek, to garnek należy do mnie, czy do producenta gliny? Jestem rozwalony

Oczywiście światła drzew Feanor nie kupował Pserwa, a jednak nie odnalazłam w tekście ,,Silmarillionu", żeby Valarowie zakazywali naszemu utalentowanemu elfowi korzystania z tego ,,surowca" - jak zresztą każdego innego w Amanie. Zakładam, że elfowie mieli pod tym względem wolny dostęp.

Jak uważacie? Kto posiada prawo własności silmarilli?
Everything a wish for the night"

Nightwish - Dead Boy's Poem
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość