Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: Noldorowie bardziej honorowi od Sindarów? 
Autor Wiadomość
Saundarya
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 01-12-2017 22:57    Temat wpisu: Noldorowie bardziej honorowi od Sindarów? Odpowiedz z cytatem

Tak, tytuł to swojego rodzaju bait.

Dość często zapuszczam się na inne fora poświęcone twórczości Tolkiena, również te od dawna wygasłe. Internet jest bowiem miejscem, gdzie każdy ślad pozostawiony przez jego użytkowników jest wiecznie żywy, a opinię wyrażoną nawet bardzo dawno temu można przy odrobinie uporu odnaleźć.

Do rzeczy: w temacie poświęconym na owym forum Maeglinowi, ktoś wyraził ciekawą opinię a propo charakterystycznych cech poszczególnych plemion elfów. Co do tego, że elfowie z poszczególnych linii różnili się między sobą przymiotami charakteru czy wyglądu - temu zapewne niewiele osób zaprzeczy. Ta opinia miała jednak pewną szczególną kontrowersyjną specyfikę.
Ale co tam będę gadać, podaję cytat:

Cytat:
Maeglin jest w połowie Sindarem w połowie Noldorem.(...) Gdy czytamy, że łamał zasady, to oczywiście od razu myślimy o uporze Noldorów, ich krzywoprzysięstwie, charakterze pełnym dumy i poczucia własnej doskonałości. Znowu jego sindarska część mogłaby wskazywać na to, że nie uniósł się honorem, gdy dorwał go Morgoth. Dał się mu łatwo złamać i zdradził położenie Gondolinu. W przypadku Noldora byłoby to nie do pomyślenia. A przynajmniej nie w przypadku Noldora tak wysoko urodzonego. Za przykład może służyć tutaj Maedhros, który nie dał się złamać w żaden sposób wrogowi i niechybnie wisiałby wieczność przybity do góry, gdyby nie pomoc przyjaciela.


I zanim wypowiem się osobiście, poczekam z popcornem na opinie innych forumowiczów.
*...biorąc pod uwagę ogólna aktywność większości, trochę poczekam Jestem rozwalony
**Zastanawiam się, czy autor opinii zna znaczenie słowa ,,krzywoprzysięstwo"
_________________
,,Never sigh for better world,
It's already composed, played and told,
Every thought the music I write,
Everything a wish for the night"

Nightwish - Dead Boy's Poem
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.