Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Jakie wybrać aktualnie wydania twórczości Tolkiena? 
Autor Wiadomość
Asa
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 26-09-2017 23:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Gomlin napisał(a) (zobacz wpis):
Wszystkie takie same, nawet z różnych wydawnictw...? Heh to tego nie wiedziałem Z przymrużeniem oka
Na aukcji wynalazłem taką wersję

Ktoś posiada i się dobrze wypowie? Czy dobre wydanie, jakość wykonania itp?
Dzięki za pomoc Z przymrużeniem oka

Ja posiadam ów wydanie i jestem z niego jak najbardziej zadowolona. Optycznie książki są śliczne, zawartością wszystko (treść, ilustracje, dodatki, mapki) posiadają, jakościowo dobrze wykonane (szycie porządne - 10 lat nie zabrało mi żadnej ze stron (a książki nie kurzyły się na półce cały ten czas)).

W moim guście na minus jest jedynie to, że kolorowe okładki są nakładane na czarną, twardą. Do czytania lepiej je przez to ściągać, bo łatwo je zniszczyć.
Osobiście wolałabym nadruk na twardej okładce, a nie taki ruchomy obiekt.

W kwestii tłumaczenia Frąców - sama bardzo je lubię. Czyta się naprawdę przyjemnie i porównując fragmentami inne tłumaczenia, zawsze preferowałam ich styl. Nie wykluczam, że może była to kwestia przyzwyczajenia czy faktu, że pierwsza z czytanych wersji uznawana jest za tą najsłuszniejszą (druga sprawa - w całości innych tłumaczeń nie czytałam).
Za to tłumaczenie wierszy niestety nie powala (sens - owszem, rymy i cała reszta - tu już gorzej).