Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - fanowskie wydanie Silmarillionu 
Autor Wiadomość
ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 24-09-2017 17:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj podczas lektury pojawiła mi się pierwsza uwaga krytyczna dotycząca fanowskiego Silmarillionu. Chodzi o rozdział "O upadku Gondolinu", a dokładnie o jego długość, która przypomina krótką powieść. IMHO można było podzielić ten rozdział na dwie części, zwłaszcza, że pierwsza, opisująca wędrówki Tuora i jego drogę do Gondolinu, nie ma bezpośredniego związku z tytułowym upadkiem tego miasta, i wydaje mi się, że mogłaby być wydzielona jako odrębny rozdział. Nie przejmujcie się jednak zbytnio tą uwagą, w dużej mierze wynika z moich osobistych preferencji, takich mianowicie, że wolę przeczytać cały rozdział książki "za jednym posiedzeniem", a z tym rozdziałem okazało się to niemożliwe. Odkąd pracuję i mam czas na czytanie tylko w weekendy, zależy mi na tym, aby przeczytać jakąś zamkniętą całość, jak właśnie rozdział, aby przez tygodniową przerwę w czytaniu nie stracić nie tyle wątku, co atmosfery i nastroju tekstu, tak niezwykłego w przypadku opowieści Tolkiena.

Chociaż co do samej treści, historia wędrówek Tuora była piękna, i zawierała bardzo wiele szczegółów i informacji, których albo wcześniej nie znałam, albo zapomniałam, bo dawno nie wracałam do tej części Legendarium. Chyba dzięki temu tekstowi wreszcie odnalazłam radość z czytania Tolkiena, którą tak trudno było mi odzyskać po śmierci Taty.

"(...)The book of memory
Can still be read but there is nothing more to write."
Jonathan Bate
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora