Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Tak często bywa z uczynkami, które poruszają trybami świata: małe dłonie czynią je ponieważ muszą." , Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Wszystko o Nazgulach 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 24-08-2017 16:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Turek napisał(a) (zobacz wpis):
Oczywiście nie chodziło mi o akt dobroci ze strony Saurona, ale o kalkulację. Jeśli w jego rozbitej w 1700 r. armii znalazły się formacje szczególnie skuteczne czy dowódcy o ponadprzeciętnej inteligencji (w tym konkretnym przypadku mogło to oznaczać np. 50%, a nie 90% strat) - to Sauron miał powody, aby takich władców wspierać. Pierścień mógł być formalnie nagrodą za męstwo - a w praktyce wsparciem, aby taki zdolny (a zarazem lojalny wobec Mordoru) watażka zjednoczył wokół siebie inne plemiona.
W ten sposób zamiast luźnej federacji plemion czy klanów, które wcześniej wspierały Mordor (niektórym mogło się nie chcieć wspierać Saurona, a inne walczyły pomiędzy sobą) pojawiało się silne, zintegrowane państwo "wczesnego Haradu "czy "starego Khandu", którego władca stopniowo stawał się niewolnikiem Saurona - i oddawał mu na usługi całe zasoby swojego mocarstwa.
Sądzę, że taką właśnie sytuację opisuje fragment Silmarilionu ("Pierścienie Władzy i Trzecia Era&quot"), dotyczący właśnie II połowy II Ery:
"Na wschodzie i na południu prawie wszyscy ludzie podlegali jego (Saurona) władzy i wzrósłszy w tych czasach w siły pobudowali mnóstwo miast i kamiennych murów; były to plemiona liczne, dzikie i wojownicze, uzbrojone w żelazny oręż.
Uważali oni Saurona za swojego króla i boga
"

OK. To prawdopodobne. Choć pewnie nie wszystkie pierścienie dane nie Númenorejczykom zostały dane zaraz po 1700 roku.

Cytat:
Co do Numenorejczyków - będę bronił opinii, że ich przedstawiciele dali się skusić nieco później, być może nawet po 2000 r.

Pewnie tak. Choć z tym 2000 bym się nie upierał.

Cytat:
Otóż w 2029 r. królem zostaje Tar-Atanamir, który jako pierwszy odrzuca opiekę Valarów (odprawia ich posłów).

Już okres Tar-Criyatana (po 1869) wchodziłby w grę. Już wtedy duma przeradzała się w pychę, a poczucie siły w chęć panowania i dominacji nad innymi. A mądrość w brak pokory, egocentryzm wręcz egotyzm.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.