Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci. Nawet bowiem najmądrzejszy z Mędrców nie wszystko wie." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Chronologia Ardy 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


WpisWysłany: 25-07-2017 10:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Taki mały gramatyczny duperel:
Cytat:
Gandalf po obłaskawieniu Shadowfax'a wyjeżdża na nim z Rohanu w stronę Shire.


Lepiej by było odjeżdża a nie wyjeżdża.


Jasna sprawa. Dzięki za wychwycenie Uśmiech Jeśli mógłbyś poprawić jeszcze chwała wam, chylę czoła, dzięki

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Poza tym jestem pod wielkim wrażeniem. To chyba najdokładniejsza chronologia jaka istnieje.


Staram się o taki efekt dokładności Elfik i dziękuję.

Dokończenie września 3018 i początek października.

27 wrzesień
Gandalf przeprawia się przez Szarą Wodę – Greyflood lub Gwathló. Druga noc u BombadilaTom gości hobbitów przez 2 dni, czwórka podróżników spędza z nim prawie cały dzień słuchając jego opowieści. Baggins zwierza mu się z perypetii związanych z Pierścieniem. Tom ogląda i zakłada go, ale Pierścień nie ma na niego wpływu, nie powoduje jego niewidzialności, a sam Bombadil widzi Frodo, który po raz pierwszy wkłada Jedynego na palec i znika innym z oczu.

28 wrzesień Hobbici po śniadaniu opuszczają przyjazny dom Bombadila, ten daje im rady by kierować się na północ przez zachodnie, niższe stoki wydm; by osiągnąć Wschodni Gościniec w ciągu jednego dnia i ominąć Kurhany. Około południa będąc na Płaskim Wzgórzu/the Flat Topped Hill jedzą obiad i wbrew woli zapadają w sen, po obudzeniu są na wyspie pośród mgły, jednak wsiadają na kuce i jadą na północ w morzu mgły. Frodo wjeżdża w sam środek kurhanu, zostaje uwięziony przez Upiora Kurhanu a po nim reszta hobbitów. Gandalf dociera do Brodu Sarn i do granic Shire.

29 wrzesień Frodo ratuje przyjaciół przed Upiorem i piosenką wzywa na pomoc Bombadila. Tom uwalnia hobbitów z kurhanu i przyprowadza kuce z bagażami i zapasowymi ubraniami oraz znajduje dla hobbitów sztylety, po czym wyprowadza ich do wieczora na gościniec. Frodo wraz z towarzyszami nocą docierają do Bree, Odźwierny Harry przepytuje wędrowców, budząc niepokój Froda. Hobbici kierują się do gospody Pod Rozbrykanym Kucykiem, którą prowadzi Barliman Butterbur. Ich śladem podąża Obieżyświat. Frodo podaje się tam za Underhilla. Po kolacji Frodo, Sam i Pippin bawią w sali głównej oberży, poznając mieszkańców Bree, ludzi i hobbitów. Przybyszy uważnie obserwują Harry Goatleaf, Dunlending i niegodziwy Bill Ferny. Frodo po raz pierwszy rozmawia z tajemniczym Obieżyświatem. Podczas wieczornych śpiewów i zabawy wsuwa Pierścień po raz drugi na palec i znika w gospodzie, co powoduje zamieszanie i koniec wspólnej zabawy. Hobbici wracają do swojego pokoju, gdzie czeka na nich Obieżyświat, który mówi, że podsłuchiwał ich rozmowę przy gościńcu z Tomem Bombadilem i wie, że Frodo ma cenną rzecz do wywiezienia, ujawnia swoją tożsamość i oferuje swoje usługi jako przewodnik. Barliman Butterbur przekazuje Frodo list od Gandalfa, którego zapomniał wysłać. Wraca Merry, podczas przechadzki omal nie złapany przez Czarnych Jeźdźców. Gandalf dociera do Hobbitonu, spotyka Hamfasta Gamgee/Dziadunia, od którego dowiaduje się o wyruszeniu Froda i pojawieniu się Czarnych Jeźdźców.

30 wrzesień W nocy z 29 na 30 września trzech Czarnych Jeźdźców napada na Crickhollow. Fredegar ucieka z domu i wszczyna alarm w Bucklandzie, zaś jeźdźcy opuszczają Shire, nie znajdując Pierścienia. Tej samej nocy podwładni Czarnych Jeźdźców napadają na gospodę w Bree, wypędzają lub kradną kuce i konie ze stajni, wdzierają się do sypialni hobbitów, którzy jednak noc, za radą Aragorna, spędzają w innym pokoju. Rano przyjaciele przygotowują się do dalszej drogi, kupują kuca od Ferny’ego. Po pożegnaniu z Butterburem, opuszczają Bree z Aragornem, obserwowani przez mieszkańców miasteczka. Po pewnym czasie schodzą z gościńca i zaczynają wędrówkę przez las Chetwood. Gandalf dociera do Crickhollow, widząc dom opuszczony, pośpiesznie rusza do Bree. Dociera tam wieczorem i zatrzymuje się Pod Rozbrykanym Kucykiem, gdzie Butterbur przeprasza go za list i opowiada mu o ostatnich wydarzeniach.

Niżej mapa z LOTR by J.R.R. Tolkien, przerysowana przez Dona Hitchcocka, trasa podróży Frodo i hobbitów – moja na czerwono: z farmy Maggota do Crickhollow, do Starego Lasu/Old Forest, na Zielony Pagórek/the Green Hill, schwytanie przez Starą Wierzbę/Old Man Willow, uwolnienie przez Toma Bombadila, pobyt w jego domu, zaśnięcie na Płaskim Wzgórzu/the Flat Topped Hill, uwięzienie w Wielkim Kurhanie/the Great Barrow przez Upiora i uwolnienie przez Toma, dojście do Gościńca

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

1 październik
pięciu Czarnych Jeźdźców przybywa z zachodu i wściekłym galopem przejeżdża przez Bree rozwalając bramy i wzbudzając popłoch wśród mieszkańców. Gandalf Szary opuszcza Bree i rusza w ślad za nimi gościńcem. Obieżyświat i hobbici wędrują przez las Chetwood, kierując się na wschód.

2 październik
Aragorn i hobbici opuszczają las. Wędrują następnie przez pustkowie i docierają do Komarowych Bagnisk/Midgewater Marshes.

3 październik przed zachodem słońca Gandalf dociera do Wichrowego Czubu/Weathertop/Amon Sûl, gdzie natrafia na Czarnych Jeźdźców (prawdopodobnie 5 plus 1 – za LoTR The Reader's Companion). Ci wpierw cofają się przed Gandalfem, lecz po zmroku Nazgûle atakują go. W ciągu nocy trwa walka na wzgórzuGandalf walczy za pomocą płomieni i błyskawic. Obieżyświat i hobbici przemierzają Komarowe Bagniska. Podczas nocnego postoju podróżnicy widzą błyskawice nad Wichrowym Czubem, nie wiedzą jednak o walce.

4 październik o świcie Gandalf wymyka się ze wzgórza i rusza na północ, pozostawia na wzgórzu wyryte na kamieniu runy „G3” - Gandalf był 3-go października. Czterech Czarnych Jeźdźców rusza w ślad za nim. W ten lub któryś z następnych dni zaprzestają pościgu. Ruszają w stronę brodu Bruinen, a czarodziej puszcza wolno Cienistogrzywego, dalszą drogę do Rivendell przemierzając pieszo - „konno bowiem nie mógłbym się przedostać przez góry i skałki trollów, toteż odesłałem Gryfa królowi”.
Frodo z towarzyszami opuszcza bagniska, docierając do terenów wyżynnych. Wędrowcy z oddali widzą Wichrowe Wzgórza, a po krótkiej naradzie, ruszają w ich stronę, zamierzając dotrzeć do Wichrowego Czubu.

5 październik wędrowcy cały dzień maszerując o zmierzchu docierają do podnóży Wichrowych Wzgórz.

6 październik wędrowcy idąc wzdłuż wzgórz w kierunku południowym docierają do Wichrowego Czubu. Aragorn, Frodo i Merry wchodzą na jego szczyt, między ruiny wieży, gdzie natrafiają na ślady walki Gandalfa. Obserwują okolicę i zauważają pięciu Czarnych Jeźdźców na gościńcu. Nie mając innego wyjścia zostają na noc pod wzgórzem. W kotlinie na zachodnim ramieniu Wichrowego Czubu rozbijają obóz. W nocy następuje atak pięciu Czarnych JeźdźcówFrodo zakłada Pierścień na palec i zostaje zraniony nożem Morgulu przez Wodza Nazgûli w lewe ramię, podświadomie wykrzykuje : „O Elbereth! O Gilthoniel!” , zaś Aragorn stara się ich odpędzić płonącymi żagwiami, napastnicy wycofują się. Część ostrza Morgulu pozostaje w ranie, poważnie naruszając zdrowie Froda. Aragorn ostrzega, że jeśli Frodo nie zostanie szybko wyleczony, zamieni się w upiora.

7 październik Aragorn, jeszcze w nocy, próbuje śledzić poczynania Czarnych Jeźdźców. Po brzasku opatruje ranę Froda, korzystając z odnalezionych liści athelasu i swojej uzdrowicielskiej mocy, nie jest jednak w stanie wyleczyć hobbita. Wędrowcy opuszczają okolice Wichrowego Czubu, umieszczając rannego na kucu. Przekraczają gościniec i zapuszczają się w bezdroża po jego południowej stronie.

Niżej mapka wędrówki hobbitów i Aragorna z Bag End do Weathertop by K. W. Fonstad z etapami podróży

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.