Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo, Hobbit

pokaż tylko ten wpis  Temat: Problem Aelfwine 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów

WpisWysłany: 11-07-2017 10:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Skopiuję tutaj mój dzisiejszy post z Elendili:

Galadhorn napisał(a):
Oto wypis późnych tekstów Tolkiena, które wprawdzie nie były wydane za jego życia (i być może nie były nawet przygotowywane do druku), ale w których występuje postać Ælfwine:

1948

List do K. Farrer (X 5)
Ainulindalë C (X 8)

1948-1951

Ainulindale D
Ainulindarle C*

lata 50.

Annals of Aman (np. X 110)
Ælfwine and Dírhaval
Akallabeth A, B, C

1951-1952:

The Later Quenta Silmarillion (I)

1958

The Later Quenta Silmarillion (II)

1951-1959

Teachings of Pengolodh (Dangweth Pengolodh, Of Lembas).

Znalazłem jeszcze jedno dzieło Profesora ( raczej bardzo mało znane) w którym jest wzmianka o Aelfwine. Jest to;
"The Homecoming of Beorhtnoth Beorhthelm’s Son" o czym pisze Tolkiengateway -
Cytat:
The Homecoming of Beorhtnoth Beorhthelm's Son is a poem written by J.R.R. Tolkien which was originally published in 1953 in volume 6 of the scholarly journal Essays and Studies by Members of the English Association. It is inspired by an Old English fragment about The Battle of Maldon. It is written in the form of an alliterative poem, but is also a play, being mainly a dialogue between two characters in the aftermath of The Battle of Maldon. The work was accompanied by two essays, also by Tolkien, one before and one after the main work.

The work, as published, was thus presented as:

The Death of Beorhtnoth - an introductory essay concerning the battle and the Old English fragment that inspired Tolkien.
The Homecoming of Beorhtnoth Beorhthelm's Son - the actual work itself.
Ofermod - an essay following on from the main work, discussing the meaning of the Old English word ofermod.

The Homecoming of Beorhtnoth Beorhthelm's Son is a notable if obscure work of Tolkien's, demonstrating his ability to recreate the alliterative beauty of Old English, yet at the same time deviating from the style in decidedly modern ways.

Extracts from unpublished drafts of The Homecoming of Beorhtnoth were published in Tolkien Studies, Volume 4 .

a tamże:

Cytat:
From the old poem are derived the proud words of Offa at a council before the battle, and the name of the gallant young Aelfwine (scion of an ancient noble house in Mercia) whose courage was commended by Offa. There also are found the names of the two Wulfmaers: Wulfmaer, son of Beorhtnoth's sister; and Wulfmaer the young, son of Wulfstan, who together with Aelfnoth fell grievously hewn besides Beorhtnoth. Near the end of the surviving fragment an old retainer, Beorhtwold, as he prepares to die in the last desperate stand, utters the famous words, a summing up of the heroic code, that are here spoken in a dream by Torhthelm
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość