Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Widziałem trzy ery zachodniego świata, widziałem mnogie klęski i wiele bezowocnych zwycięstw." Elrond, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Czy jest astronom na forum? Czyli kiedy był Dzień Durina 
Autor Wiadomość
vater
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 03-05-2017 23:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Więc inaczej tego nie da się wyliczyć jak poznając cykle księżyca w tamtym okresie. Co ciekawe wydarzenia wyprawy do Ereboru muszą odbywać się w cyklu powtórzonym roku, w którym spisano runy księżycowe. Zupełnie przypadkiem akurat kompania trafia do domu Elronda w "najkrótszą letnią noc, gdy księżyc miał kształt sierpa". Taki układ zdarza się na Ziemi dokładnie co 19 lat. To oznacza, że zapisanie i czytanie run nastąpiło gdy, księżyc był krótko po nowiu. Cykl w którym słońce i księżyc zachowują się tak samo nazywamy "Saros" i następuje to co 18 lat 11 dni i 8 godzin.

Choć zatem nie istniał kalendarz krasnoludów to własnie księżyc musiał być dla nich wyznacznikiem dat, skoro zapamiętywały jego fazę w zależności od ważnego wydarzenia. Można wiec założyć że korzystali z kalendarza elfickiego, który najbardziej przypomina mi kalendarz babiloński. W tym kalendarzu rok miał własnie 354 dni a miesiące na przemian 29 i 30 dni, ponieważ głównym wyznacznikiem był księżyc. Co 3 lata doliczano jeden bonusowy miesiąc mający 33 dni.

Czyli na logikę. Kompania jest w domu Elronda akurat w najkrótszą letnią noc i na pewno księzyc jest w tedy sierpowaty. Jeśli poznanym datę tego warzenia możemy wyliczyć kolejne nowy księżyca, które przypadają co 29,53 dnia a następnie określić dzień, w którym księżyc przybierze podobny kształt u schyłku elfickiej jesieni lub na początku zimy.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.