Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"A Elbereth Gilthoniel,
Silivren penna miriel,
O menel aglar elenath!
Na-chaered palan-diriel
O galadhremmin ennorath,
Fanuilos, le linnathon
Nef aear, si nef aearon!"
 , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia 
Autor Wiadomość
Sirielle
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 19-04-2017 23:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Może warto wydzielić temat o tym, jaki polski serial historyczny mógłby powstać/byłby ciekawy? mam pomysł!!!

Albo w ogóle jakie seriale historyczne i około-historyczne są warte uwagi.

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
A mi żal, że u nas od dłuższego czasu nie umie się zrobić fajnego, przyciągającego serialu historycznego

To samo myślałam, nie pierwszy raz zresztą, oglądając ostatnie odcinki 2 sezonu Outlander. To może nie jest serial stricte historyczny, ale można się przenieść w czasie i przejąć losem Szkotów. Myślałam, dlaczego nie mamy takiej własnej historii ekranowej, co w ogóle można by tak nakręcić? I to jeszcze w takiej oprawie audio-wizualnej Love Pieśń z czasów powstania Jakobitów, nagrana specjalnie dla serialu - gaelic z angielskimi napisami:

Link

Ja oczywiście chciałabym coś o Jagielle i bitwach pod Grunwaldem i pod Koronowem. Ponoć Koronowo to ostatnia bitwa rozegrana z pojedynkami na zasadach kodeksu rycerskiego. Ale chciałabym wersję właściwą - z pojedynkiem rycerza Mszczuja ze Skrzynna przeciw wielkiemu mistrzowi zakonu krzyżackiego. Ponoć chłopów ściągających mistrza z konia i tłukących cepami wymyślono w PRLu, ale nadal się to jakoś ciągnie za historią. Inna sprawa, że nie wiem co jest aktualnie w szkolnych podręcznikach, ani skąd sama znam wersję "chłopską".
Odnośnie inscenizacji bitwy - ponoć uzbrojenie rycerstwa jest zbyt zaawansowane w stosunku do realiów, to też warto zbadać na potrzeby serialu.

I oczywiście oglądając Wikingów chciałabym zobaczyć serial o wikingach i Słowianach z Wolina, Mieszku I, Bolesławie Chrobrym i Świętosławie Sygrydzie Storrådzie. Wikingowie to czy Słowianie? Odrzuciła zaloty Olafa Tryggvasona czy to on ją odrzucił? Jak bardzo przyczyniła się do bitwy kończącej jego życie?
Tutaj można nakręcić baśń - jak to zresztą zrobiono z Wikingami opartymi na sagach i mityczno-historycznych bohaterach. Tylko nasza historia bardziej zagmatwana i zdania podzielone co do wikińskości/słowiańskości naszych pierwszych władców.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe

Ostatnio zmieniony przez Sirielle dnia 20-04-2017 11:22, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora