Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Nie dopuszczajcie lęku do serc." Galadriela, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia 
Autor Wiadomość
Sędziwojka
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 19-04-2017 18:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Mam większe oczekiwania wobec zachodniego kina niż polskiego, dlatego marnowanie ichniego materiału, szczególnie tego podanego wprost na tacy, mnie znacznie bardziej boli.
Polską produkcję historyczną to aż strach brać pod uwagę. Jestem rozwalony
Odnoszę wrażenie, że w ostatnich latach (dekadzie?) poziom filmów/seriali na świecie się znacznie obniżył, a w Polsce tym bardziej. Zwłaszcza, że trudno u nas o wysoki budżet (i czy są u nas sensowni aktorzy młodego pokolenia? czy też chowają się po teatrach? bo w serialowej ofercie TV ich nie widać, sami celebryci/celebrytki Z przymrużeniem oka ).
Zresztą w Polsce od pewnego czasu panuje moda na ekranizacje dotyczące pewnego określonego okresu w naszej historii. Jeśli miałby powstać u nas kolejny historyczny film/serial o II WŚ, polskiej martyrologii lub coś w stylu "La Belle Epoque", to podziękuję, co za dużo, to niezdrowo. Język

Natomiast podzielam Twój pogląd, jeśli chodzi o interesujące wątki w naszej przeszłości, mające potencjał na świetny serial.
Krzywousty mnie średnio interesuje, ale Gąsawa to świetny materiał. Jestem za I bardzo "grootronowaty". Jestem rozwalony
Od siebie dodałabym jeszcze panowania Mieszka II i Bolesława Śmiałego.

Najbardziej satysfakcjonowałaby mnie ekranizacja jakiegoś odcinka czasowego z okresu rozbicia dzielnicowego i walki o Kraków. Love Ileż tam było zmian sojuszy, intryg i pikantnych szczególików m.in. śmierć Władysława Laskonogiego. Złośliwy uśmiech
Można by pokazać okres obejmujący ostatnie lata panowania Kazimierza Sprawiedliwego, późniejsze walki o sukcesję i śmierć Leszka Białego we wspomnianej przez Ciebie Gąsawie.
Niezłe byłoby przy okazji pokazanie potęgi arcybiskupa gnieźnieńskiego i biskupa krakowskiego oraz ich udział w rozgrywce politycznej.
Niby się o tym wie z literatury naukowej, ale podczas oglądania widać to wyraźniej - że odgrywali oni znaczną rolę polityczną i często zachowywali się jak udzielni książęta, a nie przedstawiciele Kościoła.
Pomarzyć zawsze można. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Co do Zborowskich - charakterna rodzinka, ale tu mi zupełnie wystarczy książkowy cykl o Kacprze Ryksie Mariusza Wollnego. Pisarz interesująco nakreślił postać Samuela o kilku twarzach: rozkapryszonego paniczyka, infamisa i kozackiego atamana. Lubiłam czytać sceny z jego udziałem, mimo iż niegodziwiec z niego był straszny.
_________________
And who are you
The proud Lord said
That I should bow so low (…)
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.