Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Sauron zwycięża - i co dalej? 
Autor Wiadomość
Mistral
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 08-02-2017 01:17    Temat wpisu: Sauron zwycięża - i co dalej? Odpowiedz z cytatem

Witajcie,

Chciałbym prosić Was o pomoc w kwestii udzielenia "wyczerpującej odpowiedzi" mojej koleżance Uśmiech

Od wielu lat jestem dużym fanem Tolkiena, wiele książek przeczytałem po kilka razy, jednak moja wiedza nie może się równać nawet w kilku procentach, z wiedzą posiadaną przez wielu Forumowiczów, stąd prośba o pomoc. No ale przejdźmy do sedna.

Po miesiącach negocjacji, udało mi się namówić koleżankę do obejrzenia filmów. O książkach nie było mowy, no ale lepszy wróbel w garści.. Uśmiech

Po obejrzeniu, zadała mi pytanie, na które udzieliłem wg. mnie dość sensownej i wyczerpującej odpowiedzi, ale jej moja odpowiedź nie usatysfakcjonowała. A zapytała - po co właściwie Sauronowi była ta cała wojna? Dlaczego zależało mu na rządzeniu i władzy w Śródziemiu?
Idąc dalej, cytat: "No dobrze, nawet jeżeli Sauron wygrałby Wojnę o Pierścień, to co dalej?" - kim miałby właściwie rządzić, jaką odczuwałby z tego powodu satysfakcję, jak długo mógłby sprawować jałowe rządy? Skoro pozbyłby się niemal wszystkich i w Śródziemiu zostałyby tylko podległe mu armie, jaką miałby odczuwać satysfakcję z takiej egzystencji?

No generalnie myślę że złapiecie wydźwięk tych pytań Śmiech

Cóż, powiedziałem jej, że Sauron był po prostu uosobieniem zła i najwyższą wartością była dla niego dominacja w Śródziemiu, a skoro mieszkańcy Śródziemia od setek (tysięcy?) lat postrzegali go jako wroga i właściwie miał opcję pełnego zwycięstwa, lub pełnej porażki - oczywistym jest, że wybrałby opcję pierwszą.

Przytoczyła mi tutaj przykład różnych dyktatorów z historii, za którymi zawsze (lub prawie zawsze) stały jakieś idee, zaufani ludzie, często rodziny itd.

No więc Drodzy - po co Sauronowi "ta cała wojna"? Jestem rozwalony