Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien 
Autor Wiadomość
Galadhorn
Strażnik Północy

WpisWysłany: 24-01-2017 22:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Siriellë, teraz nie będzie mnie ponad dwa tygodnie, ale w lutym napiszę duży artykuł, w którym podsumuję to, co wiemy na pewno, to czego się domyślam i to, nad czym snuję hipotezy. Co do Bitwy pod Grunwaldem, to rodzina Tolkienów nawet nie podejrzewa, jak ciekawe dokumenty mamy w archiwach. Jest wielce prawdopodobne, że praszczurowie Tolkienów, bartoszyccy i rastemborscy Tolkynowie walczyli pod chorągwią Komturii Bałgijskiej albo rycerstwa bartoszyc po stronie Zakonu w 1410. A potem jeden z tych Tolkynów, Peter, występuje przeciwko Zakonowi w Związku Pruskim i być może ginie (za zdradę?). Nie doczekał się bowiem najpewniej potomków, a jego dobra przejmują bracia.

Dzieje Tolkienów oparte w dużej mierze na śledztwie poszlakowym jestem w stanie śledzić aż do XIII w., do przodków Tolkynów z Gór Harcu... Ale jeszcze wiele, wiele do znalezienia w archiwach. Na szczęście mnóstwo dokumentów jest już zdigitalizowanych (dzięki temu znalazłem ostatnio Christiana Tolkiena, antykwariusza gdańskiego, który jest najpewniej bratem angielskich braci, Daniela Gottlieba i Johanna Benjamina).

Ostatnio doszedłem nawet do tego, że żona Daniela Tolkiena, Ann Austen, właścicielka kamienicy w Londynie, była krewną żyjącej w tych czasach Jane Austen, a sąsiadem małżeństwa Tolkienów - Daniela i Ann mógł być twórca pieśni Amazing Grace. Najfajniejsze natomiast było spacerować po londyńskich miejscach, gdzie żyli ci pierwsi imigranci z Gdańska. Tydzień temu przemierzyłem 13 km Strandu, Covent Garden, Savoya i City wchodząc do kościołów i w uliczki, gdzie mieszkali Daniel i John.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora