Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Nie należy bowiem narażać się orłom, gdy się ma wzrost hobbita i siedzi się nocą w orlim gnieździe." Bilbo, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien 
Autor Wiadomość
Galadhorn
Strażnik Północy


WpisWysłany: 16-12-2016 20:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Ten Gdańsk jest ciekawy, podobnie jak Lubeka, stare hanzeatyckie miasto. Tak na marginesie, nie była częścią Holsztynu, tylko suwerennym miastem hanzeatyckim obok Hamburga i Bremy.
Lubeka miała rozliczne kontakty z Prusami Książęcymi i Inflantami choć mniej z Anglią. Z kolei Gdańsk był największym emporium handlowym na Bałtyku z rozlicznymi kontaktami w całej północnej Europie.
Jeżeli rzeczywiście rodzina Tolkiena przepłynęła przez Gdańsk, to potwierdzałoby to Pruskie pochodzenie rodziny. Z kolei Lubeka nie wyklucza tego, ale biorąc pod uwagę, ze w tej części Niemiec też mamy do czynienia z nazwami zawierającymi rdzeń Talk, to może była to lokalna rodzina, z pogranicza połabsko-saskiego?

Od dziś jest już pewne, że John Benjamin Tolkien był bratem Daniela Gottlieba Tolkiena, obaj urodzili się w Gdańsku, a ich ojciec nazywał się Christian Tolkien (zaś mama Eufrizyna - forma imienia może dziwić, ale tak na przykład imię to brzmi na Litwie)

Istnieje dokument naturalizacji Daniela G. Tolkiena, w którym podany jest ojciec (Christian Tolkien), miejsce urodzenia (Gdańsk). Dokument idzie do mnie drogą pocztową. Jak tylko będę miał go w łapkach, zaraz upublicznię dla dobra genealogii tolkienowskiej. O tym dokumencie z 1794 przeczytacie tutaj:

http://tolkniety.blogspot.com/2016/12/daniel-tolkien-son-of-christian-tolkien.html

Dzięki ustaleniom ostatnich dni można już wędrować śladami XVIII-wiecznych Tolkienów i po Londynie, i po Gdańsku. W Gdańsku był na początku XIX w. antykwariat Christiana Tolkiena, który nosił nazwę "Tolkien" (na dzisiejszej ulicy Tandeta na Starym Mieście)

http://tolkniety.blogspot.com/2016/12/daniel-tolkien-son-of-christian-tolkien.html

Hipoteza to hipoteza. Te najodważniejsze rozpalają serce tak, że się nie śpi, nie je, tylko szuka w źródłach. Znacie to uczucie. Ja niestety nie jestem historykiem, często brak mi warsztatu, ale dlatego tym bardziej doceniam pomoc takich osób, jak Ty, M.L. albo TAO. Mam inkling, że jesteśmy bardzo blisko, żeby przedłużyć drzewo genealogiczne Tolkienów do XVI a nawet XV w.

Widzimy, że Tolkien potrafił się mylić nawet w sprawach swojego nazwiska. Nie ma wciąż dowodu, że kiedykolwiek w tej rodzinie zapisywano je jako Tollkühn (moim zdaniem, a przede wszystkim zdaniem większości dzisiejszych onomastów owo tollkühn 'brawurowy, szaleńczo odważny' to etymologia ludowa starego niemiecko-pruskiego nazwiska Tolkyn/Tolkien 'Tołkin, pochodzący z wsi Tolka czyli Tołkin/Tolksdorfu'). Tolkien mógł kierować się tu starymi niemieckimi słownikami nazwisk, gdzie Tolkiena rzeczywiście wyprowadza się od Tollkühn, a także możliwym, może nieuświadomionym uprzedzeniem do Prus (Prusy > Cesarz > Wielka Wojna > utrata przyjaciół nad Sommą). A 'brawurowy' + Saksonia czyli wiele wspólnego z Anglo-Saksonami = to wielka inspiracja dla miłośnika Beowulfa.

Zrobiłem przed chwilą takie uproszczone drzewo męskiej linii J.R.R. Tolkiena, które mam nadzieję jeszcze uzupełnić (mam mnóstwo pokrewieństw "od dołu", czyli z okolic Królewca - muszę tylko znaleźć połączenie między Gdańskiej i Królewcem, brakujące ogniwo)

http://www.elendilion.pl/2016/12/16/the-line-of-j-r-r-tolkien/
_________________
Odbicie piękna jak odbicie światła ma w sobie specyficzny urok – gdyby nie to, nie zostalibyśmy zapewne stworzeni.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.