Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 13-12-2016 22:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Dziwić może, dlaczego ktoś z Anglii albo Niemiec nie dokonał takich szczegółowych badań.

Szczerze pisząc nie bardzo mnie to dziwi. W dzisiejszych czasach, kiedy naukę rozlicza się z osiągnięć, poprzez systemy punktacji, algorytmy i tym podobne bzdury, coraz mniej jest miejsca na zajmowanie się czymś dla czystej pasji. Po drugie takie tematy są dzisiaj niemodne, po trzecie, to bardzo żmudna praca wymagająca tygodni, o ile nie miesięcy poszukiwań w archiwach, często lokalnych.

Cytat:
Dostęp do angielskich i niemieckich archiwów jest dla nas, mieszkańców Polski, trudniejszy niż dla Brytyjczyków czy Niemców.

Łatwość rozleniwia.

Cytat:
Jeżeli chodzi o Niemców, myślę, że istotny jest tu powojenny kompleks "ziem utraconych". Młode pokolenia przez całe dziesięciolecia nie zajmowały się sprawami Prus, Śląska i innych krain, bo nie chciały wchodzić na ziemię ziomkostw i "rewizjonistów".

Owszem, ale przeciez na początek to sprawdzenie skąd Johann Benjamin przybył. Czy z Saksonii Wettinów, czy z dolnej Saksonii czyli Hanoweru, a może z Bremy, Hamburga lub Holsztynu. Bo niemal na pewno nie bezpośrednio z Prus Książęcych. Tu nie ma więc mowy o rewizjonizmie.

Cytat:
Na razie mam odzew w Niemiec i powoli zbieram coraz więcej informacji.

Życzę powodzenia.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora