Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"To surowa wiosna i niejedna nadzieja jej nie przetrzyma." Aragorn, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien 
Autor Wiadomość
Galadhorn
Strażnik Północy


WpisWysłany: 13-12-2016 15:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Dziś wieczorem mam otrzymać z Niemiec skan strony z ksiąg parafialnych z najstarszym przykładem nazwiska Tolkien (w tej właśnie formie) – z okolic Królewca. Opublikuję go na Tolkniętym Blogu.

Patrick Plew z Niemiec badający genealogię tamtej okolicy, pisze, że w 1540 nie odnotowuje się jeszcze żadnego Tolkiena w parafii Schoenwalde (wg mojej teorii może to być czas, gdy Tolkienowie jeszcze nie przybyli w te okolice ze wsi *Tolkien/Tolksdorf). W 1620 jest tylko jeden Tolkien (zapisywany Tollkien) w tej parafii. Potem jest już całe zatrzęsienie Tolkienów (z różnymi wariantami zapisu w tej samej rodzinie). Mam szansę zdobyć dane z dokumentu "Türkensteuer" w XVI, gdzie odnotowano wszystkich, którzy wsparli podatkiem zbrojenie się przeciw Turkom w Świętym Cesarstwie Rzymskim: są tam podobno niemieccy Tolkienowie.

Oczywiste jest, że w Prusach Wschodnich nie znajdziemy raczej dokumentu, który mówi: Pewien Tolkien z miejscowości X w Prusach migruje do miejscowości Y w Saksonii.

Jest jednak szansa, że znajdziemy zapis w Saksonii: Pewien Tolkien z Prus zrobił to i to...

Trzeba dalej szukać. Po tym, jak udało mi się zrekonstruować dzieje mojej rodziny do 7 pokoleń wstecz, wierzę, że to samo można zrobić z Tolkienami.
_________________
Odbicie piękna jak odbicie światła ma w sobie specyficzny urok – gdyby nie to, nie zostalibyśmy zapewne stworzeni.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.