Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkienowskie inspiracje 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 17-11-2016 15:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio sporo uwagi pewnych osób przykuwa Gondolin, a w tym kwestia charakteru elfickich miast czy elfickiego charakteru miast. Na czym miałaby polegać elfickość miasta. Zazwyczaj, kiedy szukamy porównań w tym względzie to szukamy ich w starożytności, czy średniowieczu. Ale tak jak Shire było wzorowane na pomysłach Dystrybucjonistów (Chesterton, Belloc)z przęłomu XIX i XX wieku, to być może inspiracją dla miast elfów były pomysły miast-ogrodów, których twórca był Ebezener Howard, a które wyraził w swojej książce Garden-cities of Tomorrow, wydanej w 1898 roku. Zob. https://archive.org/details/gardencitiestom00howagoog.

Przy czym warto pamiętać, że w czasach młodości Tolkiena i wczesnym wieku dojrzałym, koncepcja ta była bardzo popularna, była przedmiotem wielu dyskusji. Wręcz istniał nieformalny ruch promujący takie rozwiązania. Trudno więc sądzić by Tolkien nie miał tego świadomości. Według takich koncepcji zaprojektowano szereg miejscowości, między innymi późniejszy Tel-Aviv, Bedford Park, Zlin, a w Polsce w okresie międzywojennym Konstancin-Jeziorna, Milanówek czy Podkowa Leśna.

Przy czym nie sądzę by chodziło o kalkę pomysłu, ale inspirację inną wizją miasta, jako łączącego cechy utylitarne z estetycznymi.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.