Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Nielogiczności Mistrza Tolkiena - temat dla spostrzegawczych 
Autor Wiadomość
konjel
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 01-11-2016 11:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Przy okazji szukania materiałów do prelki natknąłem się na takie wyjaśnienia tego stanu rzeczy:
Cytat:
- The name was given because Khazad-Dum was underground, not because of any particular horror or darkness (Elves being lovers of light and the green earth), and dates back further than is commonly accepted.
- Celebrimbor foresaw the name.
- A later craftsman reworked the inscription.
- The "magic lettering" had re-arranged itself when Khazad-Dum came to be called Moria.
- "Hadhodrond" (the Elves original name for Moria) was actually on the doors all along, but Gandalf just read out "Moria" when reading it aloud, in the same way as he read out "Hollin" where "Eregion" was inscribed. In this scenario it's assumed that the name "Moria" in the illustration was a mistake made by the illustrator of the Red Book.

http://scifi.stackexchange.com/questions/38764/inconsistency-on-the-doors-of-durin
Z czego ostatnie wyjaśnienie najbardziej do mnie przemawia. I nawet nie tyle, że osoba przerysowująca inskrypcję do Czerwonej Księgi się pomyliła, co świadomie użyła bardziej rozpoznawalnej nazwy.