Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

pokaż tylko ten wpis  Temat: Nielogiczności Mistrza Tolkiena - temat dla spostrzegawczych 
Autor Wiadomość
Ominous
Ogarniacz nieogarniających

WpisWysłany: 25-10-2016 15:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Odkurzamy, odkurzamy Śmiech

Podczas prac nad Indeksem do Silma naczytałem się internernetów i słowników w ilościach przyprawiających o mdłości, i pośród tych poszukiwań, Tolkien Gateway zwróciło moją uwage na pewien istotny szczegół.
Najpierw obrazki:

Zachodnia Brama Morii:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

I tłumaczenie podpisu (wytłuszczenie moje)
Drzwi Durina, Władcy Morii
Powiedz przyjacielu i wejdź
Zrobiłem te drzwi ja, Narwi
Znaki wykuł Celebrimbor z Eregionu

Coś nie pasuje?
Morii, nie Khazad-dûm, MORII, zanim jeszcze była Morią! wszystko mi się pomieszało
przyp. Moria, tłumaczenie z sindarinu - 'Black Pit, Black Chasm', czyli Czarna Otchłań.
Nazwana tak po opuszczeniu Sal Krasnoludów w Trzeciej Erze, podczas gdy Brama powstała w Drugiej.

Tolkien Gateway próbuje tłumaczyć to:
Cytat:
Khazad-dûm was so called in Sindarin by the Gwaith-i-Mírdain, as for them it was but a "Dark Chasm". Although the Dwarves considered it a derogatory name, Celebrimbor went as far as to write the name "Moria" on the West-gate.
Nie podaje jednak źródła, więc gdybać sobie można. Poza tym Celebrimbor zdaje mi się daleki byłby od takich określeń, co innego Celeborn Jestem rozwalony

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora