Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Ered Wethrin – Cieniste Góry 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów

WpisWysłany: 04-10-2016 07:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):
Znacie te uczucie, gdy założcie temat, a potem nie macie czasu się w nim udzielać? Język

Nie znam Język mnie zawsze wręcz zżera ciekawość co nowego w temacie Język

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
O ile moje rozumowanie jest poprawne wtedy nie ma rozdźwięku między podobnymi nazwami łańcuchów górskich, gdyż drugie powstały, gdy pierwsze zniknęły.
Trochę zaznaczył to już M.L., w kwestii świata przedstawionego, a ja znów powtórzę kwestię czytelniczą, szczególnie, że większość czyta WP jako pierwsze, więc potem automatycznie Górya Cienia kojarzą się z Ephel Duath wpierw.

Tak czy inaczej, idealnych rozwiązań nie ma, ale można szukać lepszych. I w tym konkretnym przypadku, można w naszym języku nadrobić to co zostało pominięte nawet w oryginale. Za to nie wszystko co jest w oryginale można oddać w pełni w języku polskim (nad czym ubolewam i ubolewać będę, ale o tym w innym temacie).

To nie jest tak, ze ja jestem przeciwny "rozdzieleniu" tych dwóch łańcuchów górskich w polskim nazewnictwie ( no bo ze względu na sindarińskie nazwy w ang. są przecież generalnie rozdzielone, czasami tylko przywoływane są ich bliźniacze odpowiedniki)
Pisałem tylko o tym "braku rozdźwięku" w stosunku do sytuacji tu i teraz, czyli na teraz Ephel Dúath istnieją , Ered Wethrin już nie.
Natomiast żeby w języku polskim odróżnić te dwa łańcuchy to faktycznie dobrych rozwiązań nie ma.
Ephel Dúath to zdecydowanie "bardziej" Góry Cienia , tego Cienia , czyli mamy w pewnym sensie antropomorfizacje nazwy, natomiast stosując to podejście do Ered Wethrin przymiotnik Cieniste też pasuje i uosabia ich szczególny charakter, a jednocześnie takie nazwanie mieści się w palecie nazw przywołanej przez samego autora.
Jedna tylko moim zdaniem uwaga: należałoby tą kwestię wyjaśnić w przypisach, by z kolei mniej oczytany czytelnik nie podjął błędnego mniemania, że to jest jakiś zupełnie jeszcze inny/nowy łańcuch górski - mowa o Ered Wethrin.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość