Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Odsiecz Minas Tirith - pierwowzór? 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 07-09-2016 14:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Frangern napisał(a) (zobacz wpis):
hmmmm... Miałbym wątpliwości co do tego, bo czy Tolkien w ogóle miał możliwość poznania tak dokładnie wyprawy Sobieskiego i trafienia na informację, iż Litwini "nie zdążyli"? Może to stereotypowe myślenie, ale wydaję mi się, że zachodnioeuropejska historiografia często prezentuje dosyć mętne pojęcie o historii Polski - czy może szerzej, krajów leżących na wschód od Łaby - nawet wtedy gdy "zahacza" o dzieje powszechne. I trafienie na bardziej szczegółowe informacje jest po prostu trudne lub wręcz niemożliwe.

Zasadniczo masz rację, ale tutaj dwa "ale". Pierwsze wiemy skądinąd, że wiedza Tolkiena na temat historii Polski nie była tama mała. Pamiętam, że Ring kiedyś dokonał jakiegoś odkrycia w tym względzie i spróbuje go nakłonić, by przypomniał sobie o co chodziło. Po drugie ogólnie wiedza wówczas, zwłaszcza w kręgach akademickich była znacznie większa. Kiedyś już ten przykład podawałem, ale go przypomnę. Jeżeli ktoś porówna opis historii Europy środkowej i wschodniej w The Cambridge History of Modern Ages, w wydaniach z lat 50-tych XX wieku i w najnowszym wydaniu, to zobaczy jaki gigantyczny regres się dokonał.


Cytat:
Co do samego uszczuplenia sił Rohanu - może to raczej wyraz realizmu JRR w kreowaniu Śródziemia, pokazania, że rządzą tam podobne prawa. W końcu powody przedstawiane przez Théodena są jak najbardziej przekonywujące. Czego zresztą zabrakło u Pidżeja Skrzywienie - w TTT Rogatego Grodu broni ledwie trzystu ludzi, a w RotK w Dunharrow zbiera się sześć tysięcy.

Tu w sumie się zgadzam. Być może Tolkien wiedział coś więcej o bitwie pod Wiedniem, nawet o spóźnieniu Litwinów, ale w sumie nie koniecznie się na tym wzorował. Bez bezpośredniego potwierdzenia takiej tezy traktowałbym ją z największą ostrożnością.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.