Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Odsiecz Minas Tirith - pierwowzór? 
Autor Wiadomość
leszli
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 06-09-2016 15:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Swoją drogą, w dotychczasowej dyskusji chyba nie zwróciliśmy uwagi (albo niedokładnie przeczytałem posty Z przymrużeniem oka ) na jeszcze jedno podobieństwo między odsieczą Sobieskiego a Theodena - mianowicie uszczupleniu sił, które planowali wystawić. Sobieski poprowadził pod Wiedeń jedynie wojska koronne, litewskie nie dotarły na czas i musiał ruszyć bez nich (przybyły do Krakowa w tym samym momencie co wieść o zwycięstwie odniesionym przez króla Z przymrużeniem oka ). Podobnie Theoden - planował wystawić dalece większe siły, jednak wobec strat wojennych poniesionych w walkach z Sarumanem oraz wobec zagrożenia najazdem na Rohan sojuszników Saurona prowadzi jedynie 6000 konnych, chociaż przy pełnej mobilizacji i bez strat jego królestwo mogłoby mieć dwukrotnie większa liczbę wojowników.

Oczywiście - sytuacje mocno się różnią, inne są przyczyny absencji wojsk, inny dalszy los i udział w dalszych walkach tych oddziałów, które nie brały udziału w głównej bitwie etc. jednak nie stanowi to żadnego problemu, jeśli weźmiemy pod uwagę metodę pracy Tolkiena - sięgając do literatury nie próbował bezpośrednio przełożyć konkretnego motywu z dzieła, którym się inspirował a twórczo go wykorzystywał, zachowując to co najważniejsze ale sprawnie dopasowując do tworzonej przez siebie powieści.

Dodajemy to zatem do podobieństw, czy jednak przesadzam? Z przymrużeniem oka
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość