Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"To surowa wiosna i niejedna nadzieja jej nie przetrzyma." Aragorn, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Odsiecz Minas Tirith - pierwowzór? 
Autor Wiadomość
leszli
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 06-09-2016 15:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Swoją drogą, w dotychczasowej dyskusji chyba nie zwróciliśmy uwagi (albo niedokładnie przeczytałem posty Z przymrużeniem oka ) na jeszcze jedno podobieństwo między odsieczą Sobieskiego a Theodena - mianowicie uszczupleniu sił, które planowali wystawić. Sobieski poprowadził pod Wiedeń jedynie wojska koronne, litewskie nie dotarły na czas i musiał ruszyć bez nich (przybyły do Krakowa w tym samym momencie co wieść o zwycięstwie odniesionym przez króla Z przymrużeniem oka ). Podobnie Theoden - planował wystawić dalece większe siły, jednak wobec strat wojennych poniesionych w walkach z Sarumanem oraz wobec zagrożenia najazdem na Rohan sojuszników Saurona prowadzi jedynie 6000 konnych, chociaż przy pełnej mobilizacji i bez strat jego królestwo mogłoby mieć dwukrotnie większa liczbę wojowników.

Oczywiście - sytuacje mocno się różnią, inne są przyczyny absencji wojsk, inny dalszy los i udział w dalszych walkach tych oddziałów, które nie brały udziału w głównej bitwie etc. jednak nie stanowi to żadnego problemu, jeśli weźmiemy pod uwagę metodę pracy Tolkiena - sięgając do literatury nie próbował bezpośrednio przełożyć konkretnego motywu z dzieła, którym się inspirował a twórczo go wykorzystywał, zachowując to co najważniejsze ale sprawnie dopasowując do tworzonej przez siebie powieści.

Dodajemy to zatem do podobieństw, czy jednak przesadzam? Z przymrużeniem oka
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.