Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Wrócić oznaczałoby przyznać się do porażki i narazić na dalszą, gorzką klęskę w przyszłości." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Migracje Eldarów w Śródziemiu w II Erze 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


WpisWysłany: 01-09-2016 13:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

A jeszcze mamy przenosiny Orophera wraz ze swoim ludem.
Zresztą sam to opisywałeś w temacie:
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=134673#134673

Cytat:
Tymczasem w przypadku Orophera i jego poddanych nastepuje odwrotny proces. Tamtejsi Sindarowie, znacznie mniej liczni, niż w przypadku Lórien asymilują się z Tawarwaith. Co więcej, gdzieś pomiędzy 1350 a 1700 rokiem II Ery Oropher wywędrował ze swoim ludem bardziej na północ. Dlaczego te daty? Ze względu na podawan powody tejże migracji. Według jednego Oropher chciał uciec przed wpływami krasnoludów, a także jego niechęć wywoływała działalność Galadrieli i Celeborna.
Pierwszy powód jest o tyle zaskakujący, że już w momencie przybycia na te tereny Khazad-dum faktycznie rozciągało swe wpływy na cały obszar pomiędzy Wieżycami Mgieł a Żelaznymi Wzgórzami. Drugi, związany z powyższym, jeżeli tak było, to przeniesienie się bardziej na północ niczego nie zmieniało, gdyż ciągle Oropher pozostawał w sferze działania i wpływów krasnoludów, tyle, ze oddalał się od samego Khazad-dum.
Dlatego bardziej prawdopodobna jest niechęć do Galadrieli i Celeborna. Być może Oropher podzielał w tym względzie poglądy Eola, a może był blisko powiązany z Daeronem i Orgolem. W oby wypadkach, darzyłby niechęcią noldorską księżniczkę. Jeżeli byłby to kluczowy powód, to wtedy migracja nastąpiłaby gdzieś po jej przybyciu do Lórien, a więc około lub po 1400 II Ery.
Ale warto zaznaczyć, że w tym kontekście pojawia się też Celeborn, więc albo Oropher to zrobił wcześniej, kiedy Celeborn i Galadriela byli władcami Eregionu, albo po 1700, kiedy Celeborn na nowo połączył się z Galadrielą.
Drugim motywem było zaniepokojenie wzrostem potęgi Saurona. Oba motywy nie muszą być sprzeczne. Zwłaszcza, że wzrost aktywności Galadrieli i Saurona przypadają na podobny okres. Warto też zaznaczyć, że Oropher trzykrotnie zmieniał siedzibę w ciągu II Ery.
Możemy przyjąć, że pierwsze przenosiny były pod wpływem działalności Galadrieli i Celeborna, wiec być może nawet przed 1350 rokiem. Kompletnie nie wiemy dokąd, choć wiemy gdzie znajdowała się jego siedziba pod koniec II Ery. Prawdopodobnie, druga siedziba Orophera znajdowała się gdzieś pomiędzy Polami Gladden a Drogą Krasnoludów. Potem, zapewne po 1700 roku pod wpływem groźby ze strony Saurona przeniósł się dalej na północ. Załozył siedzibę w zachodnich dolinach Emyn Duir, a jego lud mieszkał i kontrolował tereny na zachód od tych gór i północ od Drogi Krasnoludów.
Pomimo tych wędrówek i niechęci do Galadrieli, Oropher przez całą II Erę utrzymywał kontakt z Lórien pod władzą Amdira. Tym bardziej, że Galadriela nie zamieszkała tam na stale, ale wędrowała pomiędzy LIndonem, Imladris, Lorien i Belfalas.


i dalej zacytuję siebie Uśmiech
Cytat:
W/g Unfinished Tales
Unfinished Tales napisał(a):
14 Long before the War of the Alliance, Oropher, King of the Silvan Elves east of Anduin, being disturbed by rumours of the rising power of Sauron, had left their ancient dwellings about Amon Lanc, across the river from their kin in Lórien.
Three times he had moved northwards, and at the end of the Second Age he dwelt in the western glens of the Emyn Duir, and his numerous people lived and roamed in the woods and vales westward as far as Anduin, north of the ancient Dwarf-Road (Men-i-Naugrim).


Czyli z tego wynika, ze siedzib powinno być w sumie cztery na terenie puszczy.
Znamy oczywiście te początkową i końcową, 2 muszą być gdzieś pośrodku.

Unfinished Tales napisał(a):
[Author's note.] – On Oropher see Appendix B to "The History of Galadriel and Celeborn;" in one of the passages there cited Oropher's retreat northwards within the Greenwood is ascribed to his desire to move out of range of the Dwarves of Khazad-dûm and of Celeborn and Galadriel in Lórien.Oropher przenosił się zawsze bardziej na północ ( i to 3 razy) i jak napisałeś z uwagi na rosnącą potęgę Khazad-Dum oraz wpływy Galadrieli i Celeborna, ale i też z uwagi na rosnące pogłoski o powrocie Saurona.
Porzucił Amon Lanc - Gołe Wzgórze, które później zyskało złą sławę jako Dol Guldur.

I Twoja mapka Uśmiech

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.


Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.