Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Prelekcja o krasnoludach - prośba o pomoc 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 28-07-2016 09:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):

W kwestii technicznej - nie trzeba mieć konta an Dropboxie by pobrać udostępniony plik, wystarczy zamknąć wyskakujące okienko logowania.

Dzięki.

A teraz w kwestii samej prelekcji, w wersji prezentacji wygląda znacznie lepiej niż w wersji tekst. Wersja tekstowa jest chaotyczna. Rozumiem dzisiejszą modę na prezentacje, ale tekst od którego wychodzimy tworząc prezentację powinien być spójny i zrozumiały. Twój niestety jest chaotyczny, co bardzo utrudnia ocenę.
Widać braki o których wspomniałem. Zasadniczo są to informację z Silma, Hobbita i WP, bez HoME czy chociażby Niedokończonych Opowieści.
Nie masz nic o Imperium Khazad-dumu w II Erze.
Co do kwestii Pierścieni, to na tym forum masz całą, bardzo przekonywująca argumentację Geivre. Podobnie w kwestii Petty-Dwarves, choć w tym przypadku zasadniczo masz dobrze.
Nie tak dawno dowiedzieliśmy się, że nistoria Nauglamira tak jak ją opisujesz, jest wymysłem Christophera Tolkiena, tymczasem JRRT inaczej ją poprowadził i paradoksalnie trzymał się wersji z Księgi Zaginionych Opowieści (jedyna część HoME przetłumaczona na polski).
Warto tez dodać coś o literackiej ewolucji rasy u Tolkiena, bo krsnoludowie z KZO to zupełnie inne istoty niż krasnoludowie z późniejszych wersji legendarium.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.