Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Prelekcja o krasnoludach - prośba o pomoc 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 28-07-2016 09:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):

W kwestii technicznej - nie trzeba mieć konta an Dropboxie by pobrać udostępniony plik, wystarczy zamknąć wyskakujące okienko logowania.

Dzięki.

A teraz w kwestii samej prelekcji, w wersji prezentacji wygląda znacznie lepiej niż w wersji tekst. Wersja tekstowa jest chaotyczna. Rozumiem dzisiejszą modę na prezentacje, ale tekst od którego wychodzimy tworząc prezentację powinien być spójny i zrozumiały. Twój niestety jest chaotyczny, co bardzo utrudnia ocenę.
Widać braki o których wspomniałem. Zasadniczo są to informację z Silma, Hobbita i WP, bez HoME czy chociażby Niedokończonych Opowieści.
Nie masz nic o Imperium Khazad-dumu w II Erze.
Co do kwestii Pierścieni, to na tym forum masz całą, bardzo przekonywująca argumentację Geivre. Podobnie w kwestii Petty-Dwarves, choć w tym przypadku zasadniczo masz dobrze.
Nie tak dawno dowiedzieliśmy się, że nistoria Nauglamira tak jak ją opisujesz, jest wymysłem Christophera Tolkiena, tymczasem JRRT inaczej ją poprowadził i paradoksalnie trzymał się wersji z Księgi Zaginionych Opowieści (jedyna część HoME przetłumaczona na polski).
Warto tez dodać coś o literackiej ewolucji rasy u Tolkiena, bo krsnoludowie z KZO to zupełnie inne istoty niż krasnoludowie z późniejszych wersji legendarium.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora