Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Prawa i Obyczaje pośród Eldarów 
Autor Wiadomość
Asa
Mieszkaniec Shire


WpisWysłany: 06-06-2016 19:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
U Tolkiena honor jest niezwykle ważny. Ba! Dla Elfów to rzecz święta (np. Przysięga Feanora i jego synów) dlatego tym "doniosłym" Elfom nawet nie przyszło na myśl, aby popełnić "samobójstwo".

Coś w tym na pewno jest, choć osobiście prędzej patrzyłabym na to, jako nie na kwestię honoru, co raczej rozumienia prawdziwej wartości życia.
(choć jedno naturalnie nie wyklucza tu drugiego)
Cytat:
Wiemy również, że część Elfów gineło w niewoli. Pozostaje nam tylko zgadywać czy byli to Elfowie nie honorowi, czy po prostu zmarli w torturach.

Tu tym bardziej osobiście nie myślałabym o tym w kategoriach honoru. Honor może pozwolić się nie ugiąć, walczyć do ostatnich sił, ale gdy ich zabraknie, życia nie utrzyma. Jeśli więc możliwość, o którą pytałam, jak piszecie zamknięta jest na jedną kategorię, śmierć w niewoli mimo wszystko nie powinna się okazać brakiem honoru. A nawet jeśli elf chciałby śmierci - czy ktoś obwinił kiedyś o brak honoru Maedhrosa, że prosił o nią Findekano - czy w obliczu tortur (nawet jeśli nie mających prowadzić do śmierci) chęć zakończenia ich dowolną drogą kłóci się z honorem? O ile oczywiście drogą tą nie jest zdrada.
Cytat:
Amarylis ma rację. Taka sytuacja, jak opisana przez Asa/Asę dotyczy tylko małżeństwa i pisząc wprost, sytuacji gwałtu. Stąd niektórzy, używając tego zapisu, tłumaczą przypadek Celebriany i jej odpłynięcia do Amanu w Trzeciej Erze.

Asę
A z Celebrianą nawet nie skojarzyłam wcześniej, choć faktycznie, przywodzi to ją na myśl.

Dziękuję wam za odpowiedź
Pozdrawiam.
_________________
"Fantasy is escapist, and that is its glory.
If a soldier is imprisioned by the enemy, don’t we consider it his duty to escape?"
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.