Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Pośród Mędrców tylko ja badam sprawy hobbitów: to skromna gałąź wiedzy, lecz pełna niespodzianek." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Fingon i jego harfa 
Autor Wiadomość
Sirielle
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 06-05-2016 20:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Tak też używam, ale dziś sprawdziłam w słowniku i wg poniższego w liczbie pojedynczej jest to gęśl, rodzaj żeński:
http://sjp.pl/g%C4%99%C5%9Ble
Wikipedia używa formy liczby mnogiej. Pewnie dla wygody przyjęło się używanie liczby mnogiej dla pojedynczej, łatwiej wymówić gęśle.

Coraz bardziej przekonuje się do instrumentu używanego przez Einara Selvika, jak demonstruje na filmach można na nim grac jak na harfie, i jak na gitarze. Tylko toto zmniejszyć odrobinę, spakować i można iść na Thangorodrim Spox

Nadal martwi mnie jednak ilość pakunków, jaką Fingon musiał zabrać - woda, płaszcz/koc, uzbrojenie, harfa. Ciekawe ile dni trwały poszukiwania, dwa - trzy w samych górach? Plus dojście/dojazd konno w pobliże hmmmm...

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora