Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"A Elbereth Gilthoniel,
Silivren penna miriel,
O menel aglar elenath!
Na-chaered palan-diriel
O galadhremmin ennorath,
Fanuilos, le linnathon
Nef aear, si nef aearon!"
 , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Chronologia Ardy 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 27-04-2016 20:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Okazało się, że nie mam plików do dwóch pierwszych części Chronologii, mogę najwyżej podesłać skany, ale musisz mi na priva podesłać adres mailowy.
Parę pytań:
Cytat:
1–1499 Kształtowanie Ardy i 1-sze starcie Valarów z Melkorem, który chciał zagarnąć Ardę tylko dla siebie. ("Manwe przywołał mnóstwo duchów, większych i mniejszych, aby zstąpiwszy na pola Ardy obroniły ją przed
Melkorem i nie pozwoliły zniszczyć jej ogniem, zanim osiągnie pełnię rozkwitu."

Dlaczego tutaj do 1499 a nie 1500?

Brakuje daty 1080, kiedy Melkor odkrywa elfów (uzupełnię innym kolorem).

1125 z tą datą jest problem bo między dwoma tekstami jest różnica. W GA Vanyarowie i Noldorowie dotarli do Beleriandu już w 1115 roku, a według AAm w 1125. Za ta pierwszą datą przemawiają trzy rzeczy: 1) GA jest późniejszym tekstem niż AAm, wiec można przyjąć, że bardziej przemyślanym; 2) Eriador był zbyt mały by wędrować przez niego niemal 100 lat słonecznych, zwłaszcza, że Vanyarowie i Noldorowie nie zwlekali; 3) Jako że Teleri docierają do Beleriandu w 1128 roku, 3 lata Valarów (28 słonecznych) różnicy w czasie przybycia to trochę mało, jak na zwlekających.

w 1165 roku to nie wszyscy, ale ostatni Vanyarowie. To na razie tyle. Jutro lub pojutrze ciąg dalszy. Nie zmienia to faktu, że wykonałeś kawal dobrej roboty.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora