Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet działając z dobrego serca czasem łatwo zadać cios bardziej bolesny niż cios wroga." Hurin, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Czy według Was są lepsi pisarze od Tolkiena? 
Autor Wiadomość
JD
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 25-04-2016 23:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Ale mam nadzieję, że nie odebrałeś dwóch ostatnich zacytowanych "argumentów" jako moich. Super śmiech Bo ja się z nimi absolutnie nie zgadzam - przytoczyłem tylko, żeby pokazać, dlaczego w środowisku naukowym/krytyków literackich/ogólnie ludzi z tzw. wyższych sfer artystycznych Tolkien nigdy nie będzie miał pozycji "klasyka literatury". A że to bardziej uprzedzenia/stereotypy niż argumenty, to inna sprawa.
Co do dialogów, konwencji, to ja nie wątpię w to, że Tolkien potrafił inaczej. Z odmiennością "Aldariona i Erendis" też się zgadzam (o Notion Club Papers niestety tylko słyszałem). Problem w tym, że to jednak są na tyle mało znane/nieliczne przykłady, że nie wpływają znacząco na obraz tych kwestii w kontekście ogólnym twórczości. Analogicznie, nawet cała, choć niedokończona powieść Kafki, utrzymana w innej stylistyce niż zazwyczaj jego utwory (Ameryka) nie zmieniła ogólnego odbioru jego twórczości (również wśród krytyków) jako jednak arcymistrza jednej konwencji - z tą tylko "drobną" różnicą, że o wiele, wiele bardziej poważanej niż ta tolkienowska...
Dlatego pisałem ten post głównie w odniesieniu do H/WP/S (nie, wbrew pozorom nie dlatego, że tylko to na oczy widziałem Język ).

Postmodernizm dla mnie w sumie nie istnieje. Trudno, żeby coś istniało jako nurt/prąd myślowy czy nawet konwencja artystyczna, jeśli to coś nie ma żadnych konkretnych założeń ideologicznych, nie stoi za tym żadna wartość, chyba, że ma nią być negacja wcześniej uznawanych wartości...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość