Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie wiemy, co nam przyszłość objawi, ale powinniśmy wstąpić na ścieżkę, której wybór jest nieuchronny." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: 'Laiquendi' - Elfy Zielone - a jak dla liczby pojedynczej? 
Autor Wiadomość
Sirielle
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 14-04-2016 21:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Jak już napisała Sędziwojka Vala/Valie/Noldo/Teler dotyczy tylko jednej osoby, w przypadku liczby mnogiej zawsze używamy pełnej nazwy. Ze słowem Quendi & Quendu jest zamieszanie, o czym było w poprzednich wpisach. Może takich słów jest więcej, tego nie wiem.

Nic się nie stanie, jak będziemy pisać "jeden Noldor", pewnie osoby niezaznajomione z tematem pomyślą, że "Noldo" to literówka, ale skoro wiem, że jest forma liczby pojedynczej to wolę jej używać. Tak, jak staram się pamiętać, że "elfowie" nie "elfy" i "orkowie", nie "orki", choć nie zawsze mi wychodzi Z przymrużeniem oka Ale by uniknąć formy l. pojedynczej można zwyczajnie napisać "jeden z Noldorów".

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora