Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Świat rzeczywisty pełen jest zasadzek i wiele w nim ciemnych plam ; ale nie brak też jasnych. A chociaż we wszystkich krajach miłość się dzisiej łączy ze smutkiem, kto wie, czy się przez to nie pogłębia jeszcze." Haldir, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Fingon i jego harfa 
Autor Wiadomość
Tici
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 10-04-2016 14:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
Sama idea noszenia harfy jako przedmiotu "ku pokrzepieniu serc" mi się podoba, i trochę tłumaczy, dlaczego Fingon mógłby chcieć wziąć ze sobą harfę na swoją wyprawę.

Jednak trzeba tutaj wyróżnić kilka rodzajów wędrówki:
1. podróż, nazwijmy to, turystyczna - wówczas harfa zupełnie nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, może umilić czas.
2. wyprawa na wojnę konno, z taborami, gdzie harfę dałoby się upchać w jukach lub przytroczyć do siodła (dla przykładu, Jaskier ze swoją lutnią się nie rozstawał Śmiech).
3. misja Fingona, którego zadanie miało sekretny charakter i tutaj harfa mocno przeszkadza. Język

Śpiew i gra Fingona tuż pod nosem Morgotha jakoś mi się nie bardzo widzi.

Sirielle mnie ubiegła we wpisie Z przymrużeniem oka Sędziwojka też Z przymrużeniem oka
Sirielle ma rację, że śpiew na terytorium wroga brzmi trochę, "trochę" samobójczo. Ale weźmy pod uwagę detal, że Fingon był w sytuacji, gdzie niewiele mogło mu zaszkodzić. Może, tak żartem podsunę teorię, w desperacji planował podwójną ucieczkę z więzienia? Skoro nie zdołał dostać się do Angbandu i odnaleźć kuzyna, potrzebował kogoś. kto go tam zaprowadzi? Język

A dudy, jako wsparcie bojowe, są faktycznie imponujące. Podobnie jak bębny, ale ten instrument, zdaje się, został przypisany tej mrocznej stronie.