Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Ile razy upadł Melkor? 
Autor Wiadomość
leszli
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 05-03-2016 15:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Nie miałem jeszcze okazji zapoznać się z wystąpieniem (z konferencji przesłuchałem sobie tylko w celach humorystycznych wystąpienie pana Dziadkowiaka), ale co do samego pytania MLa, to trudno mi się zgodzić.

Jeśli bowiem przyjąć takie założenie, to poza Melkorem nie upada nikt. Bo każdy upadek każdej jednostki na Ardzie jest po prostu wstąpieniem na ścieżkę, której pierwotnie na niej nie ma, a którą wprowadza właśnie on. A przecież każdy, kto się na to decyduje, no właśnie - decyduje się. To jest decyzja każdej istoty, na wagę osobistego wyboru Tolkien stawia wyraźny nacisk choćby w chwili podjęcia decyzji przez Feanora o nieoddaniu Valarom klejnotów. Nie jest ważne to czy może to zrobić czy nie (nie może, ale tego nie wie on i oni), ale to czy chce. To na co się decyduje, jakie są jego decyzje - to definiuje jego osobę i jej los. Jeśli zatem osobistego decyzja, skorzystanie z wolnej woli jest tak kluczowe (jak zresztą w chrześcijaństwie, gdzie każdy człowiek decyduje o własnym nawróceniu się - lub nie) to każdy, nawet jeśli robi coś z czyjejś umowy, upada przede wszystkim sam i nie można tworzyć osobnej kategorii.
Melkor upadł zarówno wtedy, kiedy wkroczył na swą ścieżkę, jak i wtedy, gdy odrzucił szansę zejścia z niej. Mógł się z upadku podnieść, ale korzystając z wolnej woli tę możliwość odrzucił.

Więcej będzie pewnie jak zapoznam się z referatem Z przymrużeniem oka
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość