Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie przypominam sobie, żeby chociaż raz przynajmniej przyjemność czerpana z opowieści wypływała z mej wiary, że wszystko, o czym opowiada, zdarzyło się lub mogło się zdarzyć w prawdziwym źyciu. Baśnie wyrażają nie możliwości, lecz pragnienia." J.R.R. Tolkien, 

pokaż tylko ten wpis  Temat: Ekranizacje PJ - podsumowanie 
Autor Wiadomość
ErienTulcawende
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 31-10-2015 19:59    Temat wpisu: Ekranizacje PJ - podsumowanie Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
Owszem, H3 jest słaby jako adaptacja, jeśli chodzi o wierność książce.

A pod jakimś względem nie jest słaby?

Cytat:
Ogarnijcie się ludzie, bo straciliście miarę w jeżdżeniu przez 15 lat po facecie, który przez 17 lat ciężko zapracował na naprawdę porządne kino.

A co niby jest tym porządnym kinem? Bo dla mnie tylko FotR. Cała reszta jest najwyżej przeciętna (TTT, H1), słaba (RotK, rozszerzone TTT), bardzo słaba (H2, rozszerzony RotK), badziewna (H3).
O rozszerzeniach H1 i H2 się nie wypowiadam bo nie widziałem, rozszerzenie H3 zapowiada się tragicznie.

Na podstawie dyskusji dotyczącej ekranizacji Hobbita postanowiłam założyć temat na którym będzie można utworzyć swój prywatny ranking filmów z całego cyklu z ocenami w skali 1-10 i krótkim komentarzem.
Zgodzę się co do tych dobrych (a nawet świetnych) momentów oraz obecnych w tym samym filmie momentów rozwalających cały klimat. To teraz mój ranking. (nigdy nie daję 10/10 bo nic nie jest doskonałe i mam zbyt łagodny charakter żeby dać 1-2/10 - zawsze staram się znaleźć jakieś pozytywne strony)

1. FotR (rozszerzona) - 9,5/10 - do tej części najchętniej wracam bez konieczności wychodzenia w trakcie do toalety tudzież zrobić herbatę - jest klimat, jest fabuła i mało momentów rozwalających to dobre wrażenie.
2. FotR (kinowa) - 9/10 - j.w w zasadzie, ciut niższa ocena, bo wersja rozszerzona jest dla mnie pełniejsza
3. H1 (kinowa) - 8.5/10 - klimat książki zachowany mimo dodanych wątków, rewelacyjny Martin Freeman, ciekawie rozwinięte postacie, które w książce są ledwo naszkicowane, trochę gorzej niż FotR przez te wszystkie ganianki z goblinami, Azogiem itp.
4. H1 (rozszerzona) - 8/10 - zyskuje za więcej piosenek i małego Bilba, traci przez niepotrzebnie wciśnięty humor niskich lotów
5. H2 (rozszerzona) - 8/10 - znacznie lepiej niż kinowa - dobre sceny dodane równoważą kilka kiepskich/przekombinowanych momentów (każdy wie, jakich) plus rewelacyjny (chociaż trochę za duży) smok, Miasto Na Jeziorze no i Erebor. Podoba mi się też wątek z Dol Guldur i prolog - te plusy są i w wersji kinowej, ale przy kinowej napisze dla równowagi o minusach Super śmiech .
6. TTT (rozszerzona) - 7.5/10 - sympatyczny wątek Merry'ego, Pippina i Entów - jeden z moich ulubionych fajnie że go rozszerzyli, trochę za dużo dłużyzn przez niepotrzebne wątki nieksiążkowe (z wyjątkiem elfów w Helmowym Jarze, oni przynajmniej fajnie wyglądają)
7. TTT (kinowa) - 7/10 - j.w
8. RotK (kinowa) - 6.5/10 - ma dobre momenty, ale to za mało - rzeczy typu "domestos", czy omdlewająco-zdychająca Arwena (a taka fajna była w FotR) psują cały klimat
9. RotK (rozszerzona) - 6/10 j.w
9. H2 (kinowa) - 6/10 - Mroczna Puszcza wielkości zaniedbanego parku w centrum miasta i za dużo efekciarstwa kosztem fajnych scen wyciętych/usuniętych - przekombinowania sceny z beczkami im nie wybaczę.
10. H3 (kinowa i rozszerzona) - 5/10 - efekciarstwo, efekciarstwo i jeszcze raz efekciarstwo - są dobre momenty, ale nikną w morzu efekciarstwa rodem z gier/komiksów itp. No i na co dodawać tyle wątków tylko po to, żeby je urwać bez wyjaśniania. Krasnoludzkie machiny wojenne - z wyjątkiem tych dziwnych pocisków z łańcuchami podobają mi się. Dol Guldur też, z wyjątkiem przemiany Galadrieli. Co to za zamiłowanie PJ do światła w kolorze trupiej zieleni? Umarlaki z RotK też by były OK, gdyby nie świeciły się na zielono. To jest po prostu brzydkie.

MUP - frakcja umiarkowanie krytyczna.

.....
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość