Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Ulubieni ilustratorzy? 

Ulubiony ilustrator
Angus McBride
1%
 1%  [ 2 ]
J.R.R.Tolkien
9%
 9%  [ 15 ]
Alan Lee
23%
 23%  [ 37 ]
Ted Nasmith
21%
 21%  [ 34 ]
Jacek Kopalski
2%
 2%  [ 4 ]
David Day
0%
 0%  [ 0 ]
John Howe
17%
 17%  [ 28 ]
Katarzyna 'Kasiopea' Chmiel
23%
 23%  [ 36 ]
Oddano głosów : 156

Autor Wiadomość
Sędziwojka
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 26-10-2015 19:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Nie wpisywałam się tu?!

Z wymienionych wyżej - jedynie Kasiopea.
Jej Tatusynkowie są znakomicie uchwyceni. Boromir, choć go nie znoszę, również. Z przymrużeniem oka

Pozostali:

Ted Nasmith - dobre krajobrazy, za to mordki straszą.

John Howe - świetne Nazgule maluje i bywa, że niektóre jego obrazy cechuje niepowtarzalny klimat - np. mój ulubiony Door of Night. Natomiast np. Walka Fingolfina z Morgothem wyszła artyście nienajlepiej. Znów - twarze i sylwetki...

Alan Lee - piękne pejzaże i lokacje, pełne światła i cienia. Twarze niestety już gorzej (np. Galadriela). Moim zdaniem bardziej się popisał w innych ilustracjach, pozatolkienowskich np. do Mabinogionu (zob. piękna Lady Owein, bardzo średniowieczna w charakterze).

Stylistyka Johna Tolkiena mi nie przypada do gustu - zbyt bajkowa i linearna.

Z kolei obrazy Angusa McBride'a wydają mi się zbyt zgrzebne i ... zbyt pachną przaśną folkrostyką.

Zaś Kopalski nierzadko wzoruje się na filmach, nadto jego obrazy bywają "sztuczne" i błyszczą się, dosłownie.

Jeśli miałabym wybierać spoza powyższej listy:

Gerwell - acz nie wszystkie jego prace. Jednak za Saurona (szczególnie we wersji Gorthaura) należą mu się brawa. Język

Anastasiyacemetery (Anastasiya Sytnik) - znów, wyśmienity Sauron. I za wspaniala grę barwą i fakturą pedzla. Mimo że to artystka jednej psotaci tolkienowskiej (no, dwóch), to i tak ją cenię. Z przymrużeniem oka

Oraz z dawnego sentymentu - Tuuliky - za Finrodka w niewoli. Język Tradycyjnie, z zastrzeżeniem, że nie wszystkie jej prace mi przypadły do gustu.
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr

Ostatnio zmieniony przez Sędziwojka dnia 29-10-2015 23:14, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora