Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści


pokaż tylko ten wpis  Temat: Kultury oralne a mityczny świat J.R.R.Tolkiena 22-23.10.2015 
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 23-10-2015 22:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Lichański na przykład ma edycję fanowską, ale jak widać nic z tego nie wynika.


Bo może po prostu większość badaczy traktuje tego typu wydawnictwa jak fanfik powiedzmy, do oficjalnego wydania Silma albo czegokolwiek innego? hmmmm... Jak inni traktują film - że to nie adaptacja a fanfik? Może badacze Tolkiena myślą - to co wydał syn lub inny oficjalny następca autora jest bardziej "w nurcie" dzieł danego autora (np Tolkiena) niźli wydania fanowskie? Chyba? Każdy by to tak potraktował, w końcu im bliżej autora tym lepiej ktoś wie co ten autor by chciał napisać. Nawet jeśli sam nie zdążył. Ch.Tolkien jednak miał bliżej do źródła niż wszelcy inni tolkieniści. Uśmiech

Cytat:
Pamiętam jak trudno było przekonać uczniów Błaszkiewiczów, by zaczęli czytać HoME,


A tego nie pojmuję hmmmm... Skoro wydano coś nowego danego autora w obiegu oficjalnym to niezależnie czy jest to sam tekst, czy także jego opracowanie naukowe warto się zapoznać chyba? Przynajmniej jeśli się jest badaczem twórczości autora.

Cytat:

Nie chcą przyjąć, że Christopher nie zrealizował woli ojca, co zresztą sam przyznaje we wstępie, a jedynie dokonał kompilacji tekstów.


Ale czy własna kompilacja tekstów już gotowych jest aż tak wielką ingerencją? Zawsze powtarza się na forum, że to była _tylko_ kompilacja, że Ch. Tolkien po prostu po swojemu ułożył teksty, które Tolkien już miał gotowe. Czyli, że nie ingerował raczej w samą treść poszczególnych rozdziałów tylko dokonał wg wlasnego poglądu na to co ojciec by chciał, składu tych rozdziałów, tak?

+++

A co do samej konferencji - wszystkie ważne uwagi o referatach w zasadzie już podała Tzigi Uśmiech
Byłam tylko wczoraj. Dzisiejsze wykłady nie były o Tolkienie ale głównie o Martinie, Prattchecie i LeGuin. Chociaż ci autorzy mnie też interesują ale nie tak bardzo jak Tolkien. No i wydadzą pewnie publikacje pokonferencyjną więc mam nadzieje, że będzie tam wszystko na czym nie byłam - np. interesuje mnie ten referat o opowieściach Starej Niani w cyklu Martina.
Większość uczestników była o ile się orientuję z wydziału filologii klasycznej z Wrocławia. Poza Tolkienem okazało się, że gadaliśmy głównie o tym kto jaką prackę pisze akuratnie Uśmiech magisterską, doktorską czy inną. Jeden po filozofii kolega pisze doktorat o Tolkienie, dokładniej z antropologii filozoficznej o symbolice u Tolkiena. Czyli rzeczy typu symbolika wody, symbolika światła itp. Inna koleżanka z filologii klasycznej (większość tam to byli łacinnicy), pisała magisterkę o elementach legend arturiańskich w średniowiecznej literaturze włoskiej. Nie o walijskiej, angielskiej i francuskiej, w których to elementów arturiańskich jest o ile wiem przez całe średniowiecze mnóstwo, ale wlasnie o mniej tymi elementami obdarzonych dziełach włoskich. Czyli o pieśniach, poematach z XIV - XVI w., które wprawdzie nie mówią w całości o sprawach arturiańskich, ale gdzie pojawiają się jako wspomniane postacie i wydarzenia z tego cyklu. I ona właśnie zaczęła pisać doktorat na filologii klasycznej o kultach węża w starożytnej Grecji, od strony raczej religijnej i literackiej, aniżeli od strony archeologicznych źródeł. Bo zapytałam czy będzie mowa o tych słynnych figurkach kapłanek z wężami z kultury minojskiej to mówi, że nie, że to będzie o przekazach literackich bardziej, no i też o kulcie domowym węża. Bo starożytni Grecy trzymali w domach węże (nie wiedziałam!) Zdziwienie tak, jak my dziś koty, były to ich totemy ochronne. No i był to też kult Eskulapa.
A po większości wykładów podczas przerwy odważyłam się zadać 2 pytania nawet prof. Szyjewskiemu - na temat "Pieśni o Finnie" w Beowulfie oraz "Kłótni Lokiego" w Eddzie. Wsród referatów podobał mi się ten o Barfieldzie, bo bardzo niewiele wiem o tym autorze więc każdy tekst o nim jest dla mnie nowością. Chociaż Tzigi masz rację, że autor jego pół czasu zmarnował na uwagi wstępne - no, ale ja tam nie mogę narzekać, bo sama nie zdążyłam w swoim, tydzień temu, przedstawić nawet żadnych przesłanek - tylko tezę i wnioski bo był za długi Śmiech Miło było cię poznać osobiście Tzigi Uśmiech Bardzo mi zaimponował twój temat pracy doktorskiej o recepcji sztuk Racine'a, wydał mi się mega trudny. Uśmiech
Zawsze powtarzałam, że tak jak Tolkienowi imponowali muzycy, każdy kto potrafi coś zagrać, tak mnie imponują językoznawcy i znający więcej niż dwa języki obce. Śmiech Chociaż ta wyliczanka w referacie twoim Tzigi na temat słów typu "said" - po prawdzie mnie, jako nie z tej bajki filologicznej, nieco wyłączyła mózg Śmiech Ale wszystkie tematy referatów mi się b. podobały, oraz sama wiedza z mi obcej działki - chociaż już wykonanie nie u wszystkich (Barfield i jeszcze jakaś pani o wysokim, zachrypniętym głosiku). Uśmiech Ale jak mówię, nie mnie narzekać, skoro sama w większości zawaliłam swój - i to ze znanej mi, łatwej działki Śmiech Także moje wielkie gratulacje dla ciebie Tzigi. Uśmiech
poz Uśmiech
tal
_________________
Nigdy nie powstanie dzieło,które odda głębię trylogii.
Cóż nam pozostaje?Wyrosnąć w końcu z młodzieńczego hasła"ja bym to lepiej zrobił",gdyż "lepiej"jest pojęciem względnym,subiektywnym."


Ostatnio zmieniony przez TallisKeeton dnia 23-10-2015 23:32, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.