Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R Tolkien, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Krolestwa Krasnoludów w Śródziemiu 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


WpisWysłany: 13-09-2015 12:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Wen napisał(a):
Przeglądając Dodatki do WP, znalazłem w The Tale of Years ciekawą wzmiankę dotyczącą II Ery:
Cytat:
c. 40 Many Dwarves leaving their old cities in Ered Luin go to Moria and swell its numbers.

Jak widać, wielu z nich opuściło siedziby w Ered Lindon, ale nie wszyscy. Możemy więc przypuszczać, że pisząc to Tolkien uważał, że jakieś krasnoludy pozostały zarówno na północy, jak i na południu.

OK. Zgoda. Taka możliwość istnieje. I rzeczywiście można przyjąć, że jednak jakaś część krasnoludów pozostała tak w północnym jak i południowym paśmie Ered Lindon. Co sugeruje także wspomniana wzmianka o tym, że do Khazad-dum przenieśli się przede wszystkim krasnoludowie z Belegostu.
Tylko przypominam, ze nasza dyskusja zaczęła się od mapy sugerującej migrację krasnoludów z północnego pasma do południowego. A o ile przekonanie o samym trwaniu siedzib jest uzasadnione, to na taką migrację nic nie wskazuje. Uśmiech


Ale moim zdaniem to są 2 odrębne kwestie:
- część krasnoludów po Wojnie Gniewu została zarówno w północnej jak i południowej części Ered Luin, większa część wywędrowała do Khazad-Dum.
Pamiętajmy, ze w swoich siedzibach mogli zostać tylko ci, którym zmiany geograficzne ich nie zabrały.
A przecież Ered Luin po wojnie w połowie zostały zatopione zarówno z północnego, jak i południowego skraju, a to co pozostało jeszcze podzielone mniej więcej przez środek na 2 części i wytworzyła się Zatoka Lune.
Patrząc jak olbrzymie połacie zostały nieodwołalnie zalane to moim zdaniem bardzo dużo krasnoludów musiało opuścić te zalane tereny.
część mogła wtedy wywędrować właśnie z północy na południe.
Tym bardziej, ze wcześniej lokacje krasnoludów były jednak bardziej w północnej części - Vide stolice Nogrod i Belegost, a skoro mamy wzmianki, ze jednak w 2 erze byli tez na południu to jakoś tam musieli się znaleźć.


M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

OK. Zacznijmy od tego, że masz rację. Ten opis jednoznacznie wskazuje, że w momencie powstawania Arnoru, u schyłku II Ery krasnoludowie żyli w Ered Lindon, a zwłaszcza w jego południowym paśmie. Nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości. Tylko czy oznacza to ciągłość osadnictwa przez całą II Erę? Tu pojawia się wątpliwość, związana z opisem ostatnich dni Arvedui, ostatniego króla Arnoru, który, uciekając przed Czarnoksiężnikiem z Angmaru, znajduje schronienie w opuszczonych siedzibach krasnoludów w północnym paśmie Ered Lindon. Tak wiec, wiedząc, że według tekstów Tolkiena, po upadku Morii krasnoludowie na nowo się tam pojawili, widzimy, że w przypadku siedzib krasnoludów nie zawsze mamy do czynienia z ciągłością zakrasnoludzenia. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Drugim tego przykładem jest Erebor, którego zasiedlenie także nie było ciągłe.
To oczywiście nie jest jednoznaczny dowód, ale te przykłady pokazują, że fakt iż u schyłku II Ery krasnoludowie mieszkali w Ered Lindon, w tym także w jej południowej części nie jest jeszcze dowodem za ciągłym zamieszkaniem tych siedzib w trakcie II Ery. Możliwe, ze w okresie ekspansji Saurona, jacyś krasnoludowie tam powrócili.
...
I jeszcze jedna rzecz. Kiedy w III Erze Thorin osiedli się w Ered Lindon, to przynajmniej według jednego źródła, będzie to zachodnia strona południowego pasma Ered Lindon (The History of the Hobbit: 815 wydanie jednotomowe). Pozostaje wiec pytanie czy osiedlił się wśród żyjących tam potomków krasnoludów z Nogrodu, czy w ich opuszczonych siedzibach.


Tu też pojawia się pytanie dlaczego Thorin I opuścił Erebor i powędrował daleko na północ do Grey Mountains?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.