Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Dotychczas żyłem tylko myślą o dojściu do Rivendell i mam nadzieję, że nie będę musiał wędrować dalej. Bardzo mi przyjemnie tak odpoczywać beztrosko. Przez cały miesiąc tułałem się i używałem przygód, uważam, że to dość, przynajmniej jak na moje upodobania." Frodo, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Krolestwa Krasnoludów w Śródziemiu 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 11-09-2015 14:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Wen napisał(a) (zobacz wpis):
Chodzi mi tutaj opis Eriadoru na początku Dodatku A.I.iii ("ERIADOR, ARNOR, AND THE HEIRS OF ISILDUR") do WP :
Cytat:
'Eriador was of old the name of all the lands between the Misty Mountains and the Blue; in the South it was bounded by the Greyflood and the Glanduin that flows into it above Tharbad.
'At its greatest Arnor included all Eriador, except the regions beyond the Lune, and the lands east of Greyflood and Loudwater, in which lay Rivendell and Hollin. Beyond the Lune was Elvish country, green and quiet, where no Men went; but Dwarves dwelt, and still dwell, in the east side of the Blue Mountains, especially in those parts south of the Gulf of Lune, where they have mines that are still in use. For this reason they were accustomed to pass east along the Great Road, as they had done for long years before we came to the Shire. At the Grey Havens dwelt Círdan the Shipwright, and some say he dwells there still, until the Last Ship sets sail into the West. In the days of the Kings most of the High Elves that still lingered in Middle-earth dwelt with Círdan or in the seaward lands of Lindon. If any now remain they are few.’

Dla mnie wygląda na to, że hobbit będący autorem tego opisu, mógł odnosić informację o siedzibach krasnoludów już do czasów największego rozwoju Arnoru.

OK. Zacznijmy od tego, że masz rację. Ten opis jednoznacznie wskazuje, że w momencie powstawania Arnoru, u schyłku II Ery krasnoludowie żyli w Ered Lindon, a zwłaszcza w jego południowym paśmie. Nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości. Tylko czy oznacza to ciągłość osadnictwa przez całą II Erę? Tu pojawia się wątpliwość, związana z opisem ostatnich dni Arvedui, ostatniego króla Arnoru, który, uciekając przed Czarnoksiężnikiem z Angmaru, znajduje schronienie w opuszczonych siedzibach krasnoludów w północnym paśmie Ered Lindon. Tak wiec, wiedząc, że według tekstów Tolkiena, po upadku Morii krasnoludowie na nowo się tam pojawili, widzimy, że w przypadku siedzib krasnoludów nie zawsze mamy do czynienia z ciągłością zakrasnoludzenia. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Drugim tego przykładem jest Erebor, którego zasiedlenie także nie było ciągłe.
To oczywiście nie jest jednoznaczny dowód, ale te przykłady pokazują, że fakt iż u schyłku II Ery krasnoludowie mieszkali w Ered Lindon, w tym także w jej południowej części nie jest jeszcze dowodem za ciągłym zamieszkaniem tych siedzib w trakcie II Ery. Możliwe, ze w okresie ekspansji Saurona, jacyś krasnoludowie tam powrócili.
Tu jeszcze jedna kwestia, krasnoludowie z Nogrodu, a przy ciągłości zasiedlenia, oni stanowiliby większość mieszkańców tych siedzib, byli co najmniej niechętni Eldarom, i z wrogością traktowani przez Eldarów, gdyż to ich przede wszystkim obwiniano, za doprowadzenie do upadku Doriathu. Tak wiec trochę zaskakujące byłoby, że pozostali w swoich siedzibach, w pobliżu najpotężniejszego z królestw Eldarów.
I jeszcze jedna rzecz. Kiedy w III Erze Thorin osiedli się w Ered Lindon, to przynajmniej według jednego źródła, będzie to zachodnia strona południowego pasma Ered Lindon (The History of the Hobbit: 815 wydanie jednotomowe). Pozostaje wiec pytanie czy osiedlił się wśród żyjących tam potomków krasnoludów z Nogrodu, czy w ich opuszczonych siedzibach.
Dodane dnia następnego.
Wen napisał(a):
Przeglądając Dodatki do WP, znalazłem w The Tale of Years ciekawą wzmiankę dotyczącą II Ery:
Cytat:
c. 40 Many Dwarves leaving their old cities in Ered Luin go to Moria and swell its numbers.

Jak widać, wielu z nich opuściło siedziby w Ered Lindon, ale nie wszyscy. Możemy więc przypuszczać, że pisząc to Tolkien uważał, że jakieś krasnoludy pozostały zarówno na północy, jak i na południu.

OK. Zgoda. Taka możliwość istnieje. I rzeczywiście można przyjąć, że jednak jakaś część krasnoludów pozostała tak w północnym jak i południowym paśmie Ered Lindon. Co sugeruje także wspomniana wzmianka o tym, że do Khazad-dum przenieśli się przede wszystkim krasnoludowie z Belegostu.
Tylko przypominam, ze nasza dyskusja zaczęła się od mapy sugerującej migrację krasnoludów z północnego pasma do południowego. A o ile przekonanie o samym trwaniu siedzib jest uzasadnione, to na taką migrację nic nie wskazuje. Uśmiech
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.