Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Krolestwa Krasnoludów w Śródziemiu 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 09-09-2015 11:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Wen napisał(a) (zobacz wpis):
Gwoli ścisłości, z Dodatku A.III do WP wynika, że po upadku Morii, krasnoludy osiedliły się w północnej części Gór, poza Lune:
Cytat:
So Thráin and Thorin with what remained of their following (among whom were Balin and Glóin) returned to Dunland, and soon afterwards they removed and wandered in Eriador, until at last they made a home in exile in the east of the Ered Luin beyond the Lune.

Masz oczywiście rację. Mea Culpa. Tak to jest jak polega się tylko na pamięci. Ten fragment jednoznacznie wskazuje, że chodzi tutaj o północną część Ered Lindon.

Cytat:
Tak samo w "The Quest of Erebor", w UT:
Cytat:
For just I was nearing Bree I was overtaken by Thorin Oakenshield, who lived then in exile beyond the northwestern borders of the Shire.

Tu tak jak wyżej. Masz rację. Jestem pewien, że gdzieś znalazłem informację o południowym paśmie, ale nie mogę teraz odnaleźć, wiec albo zwodzi mnie pamięć i zwyczajnie się mylę, albo nie umiem na szybko znaleźć. Dlatego w najbliższym czasie, w wolnych chwilach na spokojnie poszukam.

Cytat:
Zaś cały fragment, w którym znajduje się wzmianka o południowych siedzibach, sugeruje, że istniały one już co najmniej w czasach istnienia Arnoru, a w każdym razie przed osiedleniem się hobbitów w Shire.

A możesz wskazać mi ten fragment?
Natomiast niezależnie od tego, nie mamy niczego co wspierałoby tezę, że w II Erze istniałyby zamieszkane siedziby Krasnoludów w południowej części Ered Lindon. Co oczywiście nie stoi w sprzeczności z tym, że w III Erze takie siedziby się pojawiły. Wiemy, że Krasnoludowie byli ludem, któremu wędrówki nie były obce.

Cytat:
Niemniej jednak faktycznie w "Historii Galadrieli i Celeborna" oraz w "Of Dwarves and Men" mamy jedynie informacje o siedzibach w północnym pasmie w II Erze.

Tu strzelę sobie w stopę, ale trudno wieeeeeeeeeelgachny uśmiech. W "Historii Celeborna i Galadrieli", jest wspomniane, ze do Khazad-dum przenieśli się przede wszystkim mieszkańcy Belegostu, co może sugerować, że ci mieszkańcy Nogrodu, leżącego na południe od Belegostu, którzy przeżyli Wojnę Gniewu, jednak pozostali w jakich siedzibach w południowym paśmie. Ale to jednak, niezbezpośrednia wzmianka, która może to sugerować.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora